Pstrąg tęczowy jest małą, jaskrawo ubarwioną rybą pochodzącą z jezior Indonezji i Nowej Gwinei, ale obecnie w niewoli jest rozprowadzany na całym świecie. Żywe kolory tego gatunku, mieszające się z niebieskim, fioletowym, żółtym, czerwonym i białym, uczyniły go ulubieńcem akwarystów.
Karmienie
Pstrągi tęczowe są wszystkożerne i dość łakome, więc znalezienie dla nich pokarmu nie stanowi problemu. Zaleca się urozmaicenie suchej karmy małymi żywymi ofiarami. W ten sposób można zaoferować wszystko, od pokarmów płatkowych i granulowanych po żywe larwy i artemię. Oczywiście, jeśli nie możesz znaleźć żywego pokarmu, możesz zastąpić go mrożonkami.
Ryby te nie żywią się niczym, co opadło na dno, dlatego należy modulować ilości w zależności od liczby osobników, tak aby mogły one wyłapywać pokarm na powierzchni lub w trakcie opadania. Nie przejmuj się tym, ponieważ są one dość szybkie i żarłoczne.
Idealne akwarium
Mimo niewielkich rozmiarów, ryba ta jest świetnym pływakiem, uwielbiającym przepływać długie dystanse za pomocą swoich potężnych płetw. Dlatego przy liczbie mniejszej lub równej 5, konieczne jest akwarium o pojemności co najmniej 200 litrów, w miarę możliwości nawet nieco większe, i wysokości co najmniej jednego metra, z dużą ilością miejsca do pływania w nim.
Zalecane jest ciemne podłoże i różnorodne rośliny wodne, ale umieszczone w taki sposób, aby nie utrudniały poruszania się. Ryba ta jest niezwykle wrażliwa, więc jeśli poczuje się uwięziona w akwarium, nie będzie prezentować swoich pięknych kolorów.
Zalecana jest również dobre natlenienie oraz instalacja filtra zdolnego do generowania subtelnych prądów symulujących naturalne środowisko tego gatunku.
Woda w akwarium
Właściwości wody mają również fundamentalne znaczenie dla zapewnienia jakości życia ryby, której długość życia szacuje się na maksymalnie 5 lat, i pomagają jej ujawnić wszystkie swoje kolory.
Dlatego zalecana jest ciepła temperatura, nie niższa niż 23 stopnie Celsjusza i nie wyższa niż 27 stopni, o niskim pH i umiarkowanej twardości. Higiena jest ważna, dlatego należy często podmieniać wodę, zwłaszcza jeśli na dnie akwarium pozostaje pokarm.
Odwiedź także Info Lancut, gdzie możesz znaleźć ciekawe miejsca na wędkowanie.
Stosunek do innych ryb
Ryby te mogą żyć z innymi gatunkami, ale należy je starannie dobierać. W odniesieniu do innych pstrągów tęczowych zaleca się pozyskanie od 5 do 7 ryb, które będą mogły dotrzymywać sobie towarzystwa i pływać razem. W przypadku towarzyszy innych gatunków należy wziąć pod uwagę szybką i nieco nerwową naturę pstrągów, zarówno ze względu na ich zamiłowanie do pływania, jak i żarłoczność, jeśli chodzi o jedzenie. W tym sensie rasy zbyt spokojne lub zbyt powolne nie są polecane jako towarzysze, gdyż przeszkadzałoby im zachowanie tego gatunku.