Oświetlenie LED w akwarium – dlaczego się sprawdza?

Oświetlenie LED w akwarium – dlaczego się sprawdza?

Oświetlenie to bardzo ważny aspekt każdego akwarium. Wiemy przecież, że rośliny wykorzystują światło do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Zwierzęta polegają na nim by orientować się w przestrzeni oraz czasie. Zapewnienie dobrego oświetlenia naszemu zbiornikowi to zatem konieczność, tym bardziej, że dobre światło pomoże nam dodatkowo podkreślić walory estetyczne sceny zbiornika.

Jednym z popularniejszych wyborów, jeśli mowa o oświetleniu akwariowym, jest oświetlenie LED. Ma ono bardzo wiele zalet, choć jest nieco droższe, niż popularne T5 czy T8. Dlaczego warto zdecydować się na zakup świetlówki LED?

Energooszczędnie

Zakładając domowy zbiornik, musimy myśleć nie tylko o samych kosztach wstępnych (które to same w sobie mogą być imponujące), ale także o kosztach stałych, związanych przede wszystkim ze zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną czy wodę. O ile ten drugi jest łatwy „do przełknięcia”, gdyż wodę w akwarium wymieniamy raz na tydzień do półtora (i to nie całą, a 1/3), o tyle zwiększone rachunki za prąd to już coś, co w perspektywie miesięcy czy lat możemy delikatnie odczuć. Dlatego jeśli możemy, warto decydować się na zakup urządzeń akwarystycznych, które są energooszczędne. Mimo, że na wstępie zapłacimy za nie więcej, w dłuższej perspektywie będą one generować oszczędności.

Tak właśnie jest w przypadku oświetlenia LED, które odznacza się długim czasem działania oraz jest energooszczędne. W konsekwencji otrzymujemy produkt bardzo solidny, który dodatkowo wspiera nasz domowy budżet.

Bezpieczeństwo

Każdy, kto zajmował się akwarium dłuższy czas wie doskonale, jak delikatny jest to ekosystem i jak najmniejsze nawet zmiany mogą zaburzać jego równowagę. Dla największego bezpieczeństwa zwierząt warto zdecydować się na wybór oświetlenia LED, które nie nagrzewa się podczas pracy i nie zmienia temperatury wody. Tym samym zwierzęta nie są narażone na szok termiczny, a my mamy większą kontrolę nad parametrami wody w akwarium.

Innym aspektem ważnym dla bezpieczeństwa jest czas przydatności żarówki. Przy świetlówkach tradycyjnych najczęściej gasną one nagle, zostawiając akwarystę z koniecznością szybkiej wymiany oświetlenia. Jest to czasem niewygodne, a bywa nawet niebezpieczne dla życia obsady, gdy na przykład nie możemy tej wymiany dokonać od razu. Przy oświetleniu LED ten problem znika, gdyż świetlówki te pod koniec swojej pracy tracą stopniowo na intensywności, co daje nam znak, że czas już pomyśleć o wymianie takiej żarówki.

Jak widać oświetlenie LED-owe ma wiele atutów, dlatego warto z pewnością rozważyć wybór właśnie jego do naszego akwarium. Oświetlenie LED znajdziemy w wielu wariantach kolorystycznych, także w wersji nocnej.

admin

Podobne

Akwarystyka od podstaw. Jak stworzyć pierwsze akwarium i nie polec – poleca sklep akwarystyczny.

Akwarystyka od podstaw. Jak stworzyć pierwsze akwarium i nie polec – poleca sklep akwarystyczny.

Co warto wiedzieć o lampach do dezynfekcji wody?

Co warto wiedzieć o lampach do dezynfekcji wody?

Gry dla miłośników podwodnego świata

Gry dla miłośników podwodnego świata

Liścionogi

Liścionogi