Bojownik syjamski, inaczej zwany wspaniały to ładnie wyglądająca rybka, na którą często decydują się początkujący akwaryści. W sklepach zoologicznych możemy spotkać bojowniki trzymane w plastikowych kubeczkach. Dzieje się tak, ponieważ ryby te są silnie terytorialne, dlatego muszę być trzymane osobno. Jednak to, że bojownik jest trzymany w małym kubku nie znaczy, że są to dla niego dobre warunki. Jeśli zdecydujemy się na posiadanie bojownika, to musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Tylko wtedy będzie nas cieszył swoim pięknym wyglądem.
Bojownik syjamski – jak zapewnić mu odpowiednie warunki do życia?
Bojowniki go ryby stosunkowo łatwe w hodowli. Ryby te są silnie terytorialne, dlatego też musimy trzymać je w pojedynkę. Jeśli chcemy mieć kilka bojowników, to możemy stworzyć harem składający się z jednego samca i minimum trzech samic. W tym wypadku musimy również zapewnić kryjówki dla samiczek, żeby mogły odpocząć od natarczywego samca. Najważniejsze w hodowli bojownika jest akwarium. Sprzedawcy w sklepach zoologicznych często polecają kulę, która ładnie wygląda. Akwarium kula nie nadaje się dla żadnych ryb, a dodatkowo jest droższe od klasycznego akwarium. W kuli ciężko jest umieścić filtr i grzałkę. Dodatkowo rybka pływa stale w kółko, co prowadzi do problemów z błędnikiem. Akwarium prostokątne daje rybce więcej miejsca do pływania, co dobrze wpływa na jej zdrowie i wygląd. Filtr i grzałkę możemy umieścić w rogu, co nie zabierze dużo miejsca do pływania. W różnego rodzaju poradnikach możemy przeczytać, że minimalna pojemność akwarium dla bojownika to 25 litrów. Jednak bojownik będzie się czuł dobrze nawet w mniejszym akwarium. Dobrze sprawdzi się takie o pojemności minimum dziesięciu litrów.
Bojowniki nie lubią silnego ruchu wody, dlatego też dobrze wybrać słaby filtr. Oczywiście filtr nie jest wymagany, jednak pozwala w łatwy sposób zadbać o czystość w akwarium. Grzałka również nie jest konieczna, jednak warto ją mieć. Stała temperatura wody zapobiegnie występowaniu chorób u bojownika. Na dnie akwarium dobrze sprawdzi się żwirek. Jeśli zdecydujemy się na żywe rośliny, to warto wybrać te, które dobrze się ukorzeniają. W ten sposób bojownik ich nie wyrwie. W akwarium nie może zabraknąć oświetlenia. Światło jest niezbędne do rozwoju roślin, a także wpływa pozytywnie na koloryt bojownika. Pamiętajmy również o pokrywie. Bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym. Pokrywa sprawia, że woda i powietrze nad nią mają podobną temperaturę. Dzięki temu unikniemy choroby układu oddechowego u naszego bojownika. Zazwyczaj w przypadku ryb akwariowych niezbędne jest odczekanie około dwóch tygodni aż woda dojrzeje. Jednak w przypadku bojowników nie jest to konieczne. Warto jednak napełnione akwarium zostawić na około 24 godziny, żeby ulotnił się obecny w wodzie chlor. Po tym czasie możemy wpuścić bojownika. Następnie co tydzień wymieniamy około 20% wody w akwarium na świeżą.
Ważną kwestią w hodowli bojownika jest jego odpowiednie karmienie. Tutaj mamy do wyboru suchy pokarm dla bojowników, a także mrożony. Warto urozmaicać dietę naszej rybki, co pozytywnie wpłynie na jej zdrowie. Bojownik to dość aktywna ryba, a mrożony pokarm dostarcza sporo białka. Suchy pokarm może mieć formę płatków lub granulek. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten drugi, gdyż bojownik będzie mógł zapolować na opadające granulki. Bojownika karmimy raz lub dwa razy dziennie. Pamiętajmy, aby robić to o stałych porach. Bojownik szybko nauczy się kiedy dostaje jedzenie. Na czas karmienia powinniśmy wyłączyć filtr.