Zakładanie pierwszego akwarium to ekscytujący moment w życiu każdego początkującego akwarysty. Na początku zdecydowanie lepiej wybrać akwarium słodkowodne, które jest łatwiejsze w utrzymaniu. Dodatkowo założenie akwarium z wodą słoną jest zdecydowanie droższe. Dotyczy to zarówno akcesoriów, jak i samych ryb. Dodatkowo filtr do akwarium słonowodnego zajmuje sporo miejsca. Akwarystyka to ciekawe hobby, które jest dobre dla osób w każdym wieku. Zajmowanie się rybami nie zajmuje dużo czasu, a obserwacja ich to dla wielu sposób na odprężenie się po ciężkim dniu w pracy.
Jak założyć pierwsze akwarium?
Na początku musimy zakupić akwarium odpowiedniej wielkości. Na początku zaleca się takie o pojemności 25-40 litrów. Oczywiście akwarium to jest nieduże, dlatego możemy w nim trzymać jedynie małe rybki. W takim zbiorniku możemy zmieścić około 10-15 rybek w zależności od ich wielkości. Koszt takiego akwarium wraz z wyposażeniem to około 200-300 zł, jeśli zdecydujemy się na zakup nowych rzeczy. Używany zestaw możemy kupić nawet za około 100 złotych. Oczywiście najlepiej byłoby kupić większe akwarium, np. takie o pojemności 75-120 litrów. Taki zbiornik pozwala nam na hodowlę wszystkich gatunków ryb. Dodatkowo w większym akwarium zdecydowanie łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną, co jest ważne dla zdrowia ryb.
Kiedy mamy już kupione akwarium musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej, żeby było to z dala od okna, gdyż światło słoneczne powoduje nadmierny rozwój glonów. Akwarium powinno stać na specjalnej macie. Mata ta jest zrobiona z pianki, która niweluje nierówności pod zbiornikiem. Napełnione akwarium wraz ze żwirkiem i dekoracjami może ważyć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów, a drobinki piasku znajdujące się pod szkłem mogłyby spowodować pęknięcie akwarium. W zbiorniku musi znaleźć się filtr i grzałka. Filtr dobieramy do wielkości akwarium. W małych zbiornikach sprawdzą się filtry wewnętrzne. W większych akwariach lepsze będą te zewnętrzne, które mają większą moc. Dzięki temu woda będzie stale czysta, co ułatwi obserwację ryb. Z kolei grzałka pozwala na utrzymanie stałej temperatury wody. Jest to ważne, gdyż ryby nie lubią wahań temperatury. Nie możemy zapomnieć o oświetleniu, bez którego nasze rośliny nie będą rosły. Oświetlenie również wpływa na koloryt ryb.
Na dno akwarium dajemy żwirek. Jeśli zdecydujemy się na bardziej wymagające rośliny, to pod żwirek dajemy specjalne podłoże. Żwirek i dekoracje przed włożeniem do akwarium powinniśmy przepłukać kilka razy wodą. Możemy również je zagotować. W ten sposób mamy pewność, że wraz z dekoracjami do naszego akwarium nie dostaną się szkodliwe substancje. Kiedy nasypiemy podłoże do akwarium, możemy nalać kilka centymetrów wody. Następnie przystępujemy do sadzenia roślin i umiejscowienia dekoracji. Gdy skończymy sadzenie zalewamy akwarium do pełna, włączamy filtr i zapalamy lampy. Następnie musimy czekać aż zbiornik dojrzeje. Dojrzewanie akwarium to proces, podczas którego rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Będą one rozkładać produkty przemiany materii. Następnie związki te będą mogły być wykorzystane przez rośliny. Dlatego też musimy pamiętać, żeby mieć stosunkowo dużo roślin w akwarium, gdyż pomoże to w utrzymaniu równowagi biologicznej. Dojrzewanie akwarium trwa do około dwóch tygodni. Gdy nasze rybki będą pływać w akwarium, pozostaje nam tylko regularne karmienie i podmiany wody. Im większa pojemność zbiornika, tym rzadziej podmieniany wodę. Dla przykładu w akwarium stu litrowym wystarczy robić to raz na 2 miesiące. Z kolei w akwarium 25 czy 40 litrowym wodę musimy podmieniać nawet co tydzień. Jednorazowo podmieniany około 20% wody. Musimy również czyścić szyby, gdyż na nich osadza się sporo glonów.
Jak karmić rybki?
Karmienie ryb to ważna kwestia w hodowli tych zwierząt. Tutaj zdania są podzielone. Karmić możemy raz lub dwa razy dziennie. Najważniejsze jest to, aby karmienie było o stałych porach, gdyż ryby szybko się do tego przyzwyczają. Suchy pokarm dla rybek jest dobrym rozwiązaniem. Pokarm dla ryb akwariowych może mieć postać płatków, granulek, pastylek lub pałeczek. Płatki nadają się dla wszystkich gatunków ryb. Granulki są dobre dla ryb żerujących w środkowej części akwarium, np. dla skalarów czy górami. Pastylki z kolei są dla ryb dennych takich jak np. kiryski czy zbrojniki. Unoszące się na powierzchni wody pałeczki są dobre dla welonek. Dla narybku dobrze sprawdzi się karmy o drobnej granulacji. Możemy również pokruszyć w moździerzu normalną karmę. Oczywiście raz na dwa dni powinniśmy podać mrożony bądź świeży pokarm. Jest to dobre uzupełnienie diety w białko. Jeśli podajemy pokarm mrożony, to powinniśmy odczekać, aż uzyska on temperaturę pokojową.