Oczka wodne są świetne pod wieloma względami. Stanowią niezwykle dekoracyjny element ogrodu, są idealnym miejscem dla dzikiej przyrody, a odpowiednio zaprojektowane, mogą być również idealnym hobby. Oczka wodne mogą być duże, małe, głębokie lub płytkie. A do tego wcale nie muszą być drogie. Oto kilka wskazówek, dzięki którym uda Ci się obniżyć koszty budowy własnego zbiornika wodnego!
Nowy zbiornik ze „starych” materiałów
Na początku zastanów się dokładnie, jaką przestrzenią dysponujesz. Pamiętaj! Twoje oczko wodne ma być ozdobą ogrodu, a zbiornik zbyt dużych rozmiarów może być przytłaczający. Wybierając odpowiednią lokalizację, zwróć uwagę na intensywność nasłonecznienia oraz sąsiedztwo drzew. Pełne światło słoneczne sprawi, że woda latem będzie zbyt gorąca, a jeśli dodasz do tego gromadzące się w oczku liście otrzymasz środowisko beztlenowe — mordercze dla fauny i flory w zbiorniku.
Najczęściej do budowy oczka wodnego używane są folie PE, PVC lub EPDM, a także gotowe formy. Jednak zakup takiego materiału, nawet jeśli wybierzesz ten z najniższej półki cenowej, generuje dodatkowe koszty, a tego właśnie chcesz uniknąć. Dlatego, jeśli wybrałeś już idealne miejsce i wiesz jakiej wielkości i kształtów powinno być Twoje oczko wodne w ogrodzie, poszukaj w domu, na strychu, w piwnicy lub garażu czegoś, co mogłoby nadać się na zbiornik Twojego oczka. Świetnym pomysłem może być wykorzystanie w tym celu: starego basenu dmuchanego, wanienki dziecięcej czy kasty budowlanej. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.
Rozmnażaj swoje rośliny wodne
Zakup roślin to kolejne koszty, dlatego jeśli marzy Ci się oczko bogate w wodną roślinność pomyśl nad jej rozmnażaniem. Regularnie dziel i przesadzaj swoje najlepsze rośliny w zbiorniku, dzięki czemu zapełnisz swoje oczko darmowymi roślinkami. Jest to jeden z najłatwiejszych pomysłów na oszczędności w budowie oczka, ale często jest pomijany. Większość roślin wodnych dobrze rośnie w piasku i nie wymaga nawozu, także rozmnażanie ich nie powinno nastręczyć Ci kłopotów. Wyjątek stanowią lilie wodne, ponieważ dla prawidłowego wzrostu wymagją użycia nawozu. Odpowiedni nawóz znajdziesz m.in w sklepie https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, gdzie czekają na Ciebie również roślinki, pompy i ogólnie wszystko do oczka wodnego.
Jeśli masz zbiornik rybny, upewnij się, że połowę jego powierzchni zajmują pływające rośliny, ponieważ dają one rybom schronienie przed drapieżnikami i zapewniają im chłód w upalne lato.
Prostota i recykling – przepis na sukces!
Być może masz stos płyt lub cegieł, które leżą zapomniane za szopą. Czasami na portalach internetowych również można znaleźć ogłoszenia, w których ktoś oferuje pozostałości z budowy własnego oczka wodnego za niewielką kwotę, a nawet za darmo.
Tak czy inaczej, małe oczko wodne nie wymaga wielu materiałów, by nadać mu piękny kształt. Do tego nieduże, ale doskonale uformowane oczko wodne może stać się idealną oazą spokoju. Zbiornik wodny wcale nie musi być skomplikowanym i drogim projektem, żeby świetnie się prezentować. Nawet niewielka powierzchnia wody będzie doskonałym, naturalnym akcentem w Twoim ogrodzie.