Zachwyt liliami wodnymi, czyli grzybieniami, jest nieprzemijający i w pełni uzasadniony. Lustro wody, na którym „unoszą” się kwiaty i ich liście, naprawdę zapiera dech w piersiach.
Lilie wodne zachwycają nie tylko swoimi kolorami (mogą być np.: żółte, białe, pomarańczowe czy nawet czerwone), w związku z czym bajecznie wyglądają na powierzchni wody. Podziw budzi także wytrzymałość niektórych ich gatunków. Gdy zdecydujemy się na zasadzenie lilii, na pewno będzie to dobry pomysł na unikatową aranżację oczka wodnego. Rośliny wodne mają niesamowity urok, dlatego gdy mamy w otoczeniu domu zbiornik wodny, warto się postarać, by lilie wodne były jego naturalną ozdobą.
Lilia wodna – jak zasadzić
Lilie wodne, jak już wcześniej wspomniano, to różne ich odmiany. Mają różne barwy, różne wielkości kwiatów, a część z nich kwitnie obficie. Wiele wątpliwości budzi jednak samo sadzenie lilii. Fakt, wymaga ono nieco pracy, ale i tak jest ona niewielka w porównaniu do rozmiaru zachwytu, jaki wywołają lilie wystające ponad lustro wody. Lilie wodne najwygodniej sadzić w wiklinowych albo ażurowych koszyczkach lub innych tego typu naczyniach. Należy wyłożyć je jutową tkaniną i wsypać podłoże do roślin wodnych. Potem kładziemy kłącze lekko skośnie i przysypujemy glebą. Pozostałą część naczynia uzupełniamy żwirem i kamieniami. Dla pewności takie kłącze można też przywiązać do kosza. Pojemniki czy też kosze z liliami wstawiamy na głębokość 30–50 cm. To początkowa głębokość sadzenia. Ważne jest, by sadzić lilie przy nieruchomej wodzie. Rośliny te ukorzeniają się w mule z opadłych liści. Jeśli chodzi o porę sadzenia, to zaczyna się ona od połowy maja.
Lilie wodne – jak dbać
Lilie wodne, jak wszystkie rośliny, wymagają szczególnych warunków, które sprzyjają ich wzrostowi i kwitnieniu. Jeśli chodzi o powierzchnię wody, to warto wybrać miejsce nasłonecznione. Istotne jest też, aby w oczku wodnym w miejscu posadzenia lilii wodnych nie było fontann – liście kwiatów nie lubią, gdy zbyt często moczy się je z wierzchu. Nenufary (to kolejna nazwa lilii wodnych) kwitną bardziej lub mniej nie tylko w związku z odmianą, ale zależy to także od zasobności podłoża i temperatury wody. Dlatego też lilie należy nawozić przeznaczonymi do tego rodzaju kwiatów nawozami.
Lilie o białych kwiatach, czy też w każdym innym kolorze, to bez wątpienia ozdoba oczka wodnego, która nigdy nie wyjdzie z mody. Warto także zainteresować się, jakie są jeszcze inne rośliny do oczek wodnych. Sklep lilie wodne to opcja, z której warto skorzystać, gdy chcemy się cieszyć stylowym ogrodem pod każdym względem.