Poprzedni temat «» Następny temat
Kryptokoryna - zniknęła w jedną dobę
Autor Wiadomość
Krzyki 
"Żółtodziób"

Wysłany: 2016-11-15, 18:57   Kryptokoryna - zniknęła w jedną dobę

Witam,

w dniu wczorajszym po powrocie z pracy włączyłem światło w akwarium (do tej pory było doświetlane codziennie od godziny 6 do 22, to był pierwszy dzień bez światła w ogóle od bardzo, bardzo dawna) i ku mojemu zaskoczeniu (!) niemal wszystkie kryptokoryny (rośliny wielkości od małych sadzonek do ok. 40 cm wysokości) były padnięte.

Co ciekawe, dnia poprzedniego wszystkie rośliny były w znakomitej kondycji.

Dodam tylko, że w ostatnim czasie zwiększyłem oświetlenie (czas świecenia bez zmian, zmieniłem tylko pojedynczą świetlówkę (36W??) na dwie standardowe 36W / akwarium typowe 375l), wyczyściłem około tygodnia przed zdarzeniem filtr zewnętrzny dodając jednocześnie torf jako wkład (wcześniej filtr był czyszczony ponad pół roku wcześniej).

W załączniku zdjęcie padniętych roślin.
Pozdrawiam

Może ktoś ma pomysł co się mogło być przyczyną opisanej sytuacji - w załączniku zdjęcia padniętych roślin.

k.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 271,71 KB

darma11 
Administrator

Wysłany: 2016-11-15, 22:30   Re: Kryptokoryna - zniknęła w jedną dobę

Nie wiem czy wyciągnąłem poprawne informacje odnośnie Twojego zbiornika ale dziwię się, że Twoje rośliny w ogóle rosną. Światło 16 godzin dziennie, to tego 36W na 375 litrów :-/ Cryptocoryny są twarde jak żelki z Biedronki ale jakieś minimum warunków trzeba im zapewnić. Światło pal 12 godzin na dobę ale regularnie. W tym celu kup sobie wyłącznik czasowy... No ale skoro rośliny rosły, to ja myślę tak:
Zwiększyłeś światło a to oznacza, że zwiększyłeś zapotrzebowanie na makroelementy czyli na azot i fosfor w pierwszej kolejności. Na potas pewnie też. Twe Cryptocoryny prawdopodobnie głodują, więc spróbuj kupić jakiś tani firmowy nawóz, który zawiera N-P-K, np. Planta Gainer PRO Macro GREEN i dozuj zgodnie z zaleceniami producenta.
U Cryptocoryn dochodzi czasami do choroby Cryptocoryn w wyniku której powstają dziury, rozpuszczają się liście, które w końcu odpadają. Dzieje się tak w wyniku zmiany parametrów wody.
Tak czy siak, ja bym usunął te chore liście i zaczął dozować wspomniany nawóz.

Krzyki 
"Żółtodziób"

Wysłany: 2016-11-17, 22:55   

Witam,
w ramach uzupełnienia:
- zbiornik "funkcjonuje" od ponad roku jako Low Tech, podłoże to piasek + ziemia kwiatowa, doświetlany był od 6 do 22 (tak był ustawiony czasomierz) od samego początku, oświetlenie to 2x36W + jedna świetlówka (20-30W? nie pamiętam...). W takiej formie akwarium nabierało kolorytu, roślinki rosły, problemów z glonami nie było... w pewnym momencie z w/w oświetlenia została tylko jedna świetlówka (ta najsłabsza, pozostałe po prostu się popsuły). Na tej jednej świetlówce akwarium "chodziło" jakiś miesiąc i o dziwo, kryptokorynki pięknie wyciągnęły się ku górze (pewnie za tym światłem, którego nagle zaczęło brakować). W między czasie wymieniłem pokrywę na nową z oświetleniem 2x36W, czas świecenia bez zmian. W pewnym momencie postanowiłem dodać torf do filtra, także zanim go dołożyłem, wyczyściłem filtr wraz z całą ceramiką w kranówie (!), po tym zabiegu po około tygodniu kryptokoryny zniknęły, jak to ładnie napisałeś "liście się rozpuściły".
Ponadto dodam, że w tym samym czasie (tzn. tydzień przed katastrofą), uruchomiłem na chwilę grzałkę (1 dzień), która podbiła temperaturę z 24 na jakieś 27-28 st. C, po czym znów temp. wróciła do 24 st.C oraz dodałem tło do zbiornika - czarna folia (nie odbija światła tak jak wcześniej jasna ściana za akwa).

Na dzień dzisiejszy dokonałem korekty czasu naświetlania do 12h/dobę a akwa oczyściłem z padniętych roślin.
Poczekam chwilę i dam znać, czy rośliny odbiły. Ewentualnie, myślałem nad dodaniem bulwy lotosa w powstałym wolnym miejscu.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu