Poprzedni temat «» Następny temat
Atlas roślin Wiedźmy
Autor Wiadomość
Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-04-26, 12:56   Atlas roślin Wiedźmy

Ponieważ "przerabiałam" hodowlę kilku ciekawych roślin, pozwolę sobie kilka z nich przedstawić. Może kiedyś komuś się przyda :-D
Nie będę opisywać warunków w jakich powinna rosnąć ponieważ od początku mojej przygody z roślinami utrzymuję takie same warunki w akwarium.
Woda kwaśna pH 6, miękka KH 0-1, GH-4
Podłoże ADA Amazonia
Światło (świetlówki) około 0,8W/l
CO2 24h/dobę
Podaję Planta Gainer K zgodnie z zaleceniami producenta- codziennie 1ml/40l oraz Planta Gainer Pro Macro GREEN - codziennie 1ml/40l.
Nawozów mikro nie podaję.

Ludwigia Tornado Curly

mix.jpg
Plik ściągnięto 85 raz(y) 176,33 KB

20151120_183922.jpg
Plik ściągnięto 122 raz(y) 1,74 MB

20160319_202021.jpg
Plik ściągnięto 124 raz(y) 1,94 MB

Ostatnio zmieniony przez Wiedźma Joanna 2016-04-27, 07:50, w całości zmieniany 1 raz  

darma11 
Administrator

Wysłany: 2016-04-26, 22:13   Re: Atlas roślin Wiedźmy

Wiedźma Joanna napisał/a:
nawożę tylko potasem i makro.

U nas takie stwierdzenie niestety nie przejdzie :-( To najwyższy poziom abstrakcji i to jeszcze błędnie potraktowany.
Asiu, udowadniasz że na firmowych nawozach również można mieć piękne rośliny :ok: My jednak odgrywamy role świadomych chemików na tym forum. Nie pretendujemy do miana uczestnictwa w tej grupy zawodowej, bo nasza wiedza ogranicza się jedynie do naszego hobby czyli do uprawy roślin wodnych. Tak naprawdę, to my nie znamy się na nawozach firmowych.
Cytowane przeze mnie Twoje słowa wymagają wyjaśnienia, bo generują kilka ciekawych pytań, które każdy za nas chciałby Ci zadać. Są to między innymi takie pytania:
1. Czy to znaczy że w ogóle nie lejesz mikro?
2. Czy lejesz dokładnie według zaleceń producenta? Czy może więcej, lub może mniej?
3. Czy oglądając zdjęcie każdej rośliny, możemy wiedzieć na jakich nawozach ją prowadziłaś? I jakie dawki aplikowałaś? (według zaleceń producenta/mniej niż zalecał producent/więcej niż zalecał producent).
Generalnie, musisz nam Asiu potłumaczyć filozofię stosowania nawozów firmowych.

Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-04-27, 07:49   

Odpowiem tak.
Wystartowałam zbiornik z myślą o stosowaniu całej linii FERKA. Zgodnie z zaleceniami producenta zaczęłam od Ferka K (potas). Ponieważ rośliny rosły pięknie, glony się nie pojawiały postanowiłam nie wprowadzać dalszych produktów czyli Ferka Aquashade (makro) i Ferka Aquatilizer (mikro).
Do lutego 2016 podawałam tylko potas zgodnie z zaleceniami producenta 3ml dziennie. Ponieważ w akwarium pojawiły się Bucephalandry postanowiłam podawać dodatkowo makro czyli Ferka Aquashade zgodnie z zaleceniami producenta 3ml dziennie.
Nawozy Ferka skończyły się a w międzyczasie zgromadziłam linię nawozów Planta Gainer firmy aqua art.
Podaję więc Planta Gainer K zgodnie z zaleceniami producenta- codziennie 1ml/40l oraz Planta Gainer Pro Macro GREEN (podyktowane posiadaniem Toniny-jest jeszcze Pro Macro RED)- codziennie 1ml/40l.
Ostatnio mierzone parametry wody chyba w lutym: NO3 5, K 10, Fe i PO4 - nieoznaczalne (nie zmieniło zupełnie koloru)- wszystkie testy kropelkowe JBL.
Wiem, że to wszystko może "brzmieć" niedorzecznie :mysli: ale tak właśnie funkcjonuje moje akwarium.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2016-04-27, 08:36   

A napisz nam może droga Koleżanko gdzie zaopatrujesz się w tak rzadkie gatunki roślin bo myślę że wielu tu zgromadzonych forumowiczów również chciało by spróbować z takimi roślinami szczęścia . O ile nie stanowi to dla ciebie problemu oczywiście :mysli:

Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-04-27, 09:11   

Pierwsze "rzadkie" rośliny "namierzyłam" na forum holenderskie.pl
Tam nawiązałam kilka kontaktów. Na początku rośliny kupowałam, później nasz handel polegał już na wymianie.
Polecam zaglądać na w/w forum, często pojawiają się ogłoszenia (można przejrzeć starsze ogłoszenia i mailowo pytać kolegów czy mają coś obecnie dostępnego).
W Bucephalandry zaopatruję się także w salonie akwarystycznym peha68.
Pozdrawiam.
Asia

krzysiek107a 
Stały bywalec
Akwarystyka roślinna

Wysłany: 2016-04-27, 23:24   Re: Atlas roślin Wiedźmy

Wiedźma Joanna napisał/a:

W swoim akwarium gdybym nie dawkował nawozów micro , na trzeci dzień miałbym połowe rozpuszczonych roślin na czele z Pogostemonem Erectusem.

krzysztof.ryszkowski@gmail.com

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2016-04-28, 17:44   

Piekne masz rośliny.Podajesz tylko makro nie warto przepłacać za markowe nawozy spróbuj z solami .

Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-04-29, 07:56   

Zawsze bałam się rozrabiania i obliczania dawek nawozów z soli. Idę na łatwiznę i dlatego używam gotowców. Przyznam się, że nie wydaję pieniędzy ponieważ zgromadziłam "mały" zapas dzięki wygranym w konkursie na pewnym forum :-)

Dzisiejsza gwiazda świata roślin to Tonina Belem (SYNGONANTHUS SP. "BELEM ").
Moja przygoda z Toniną rozpoczęła się rok temu. Kilka łodyg trafiło do mojego starego akwarium 112l. Chuchałam, dmuchałam i udało mi się ją w pełni zaaklimatyzować. Pięknie sie rozrastała. Przeprowadzkę do nowego większego szkła zniosła dzielnie i szybko przyzwyczaiła się do nowego miejsca. Nie ukrywam, że zawsze była dumą mojego akwarium.
Wszystkie parametry wody były utrzymywany pod jej gusta.
KH 0-1, pH 6
Jak widać na zdjęciach - wyglądała "kwitnąco".
Około 1,5 miesiąca temu w związku z pracami remontowymi w moim bloku, wyłączono na 9 godz. prąd. Niestety mój ekosystem został kompletnie zaburzony. Trudno w to uwierzyć ale Tonina zaczęła marnieć "w oczach". Nie mam 100% pewności, że to właśnie brak filtracji, światła, CO2 było przyczyną ale nie widzę innych powodów.
W tej chwili roślina "wegetuje". Nie rośnie, końcówki liści "rozpływają się". Nie miałam sumienia jej wyrzucić. Znowu chucham i dmucham, pojawiło się światełko w tunelu - boczne odrosty i malutkie odrosty przy korzeniach.
Pozostało mi tylko czekać.
Nawożenie tak jak opisałam wcześniej.

jqj7dy.jpg
Plik ściągnięto 83 raz(y) 226,51 KB

243m82u.jpg
Na tym zdjęciu widać już pierwsze objawy " choroby". Klapnęła, listki zbladły.
Plik ściągnięto 57 raz(y) 212,85 KB

2n028vc.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 170,04 KB

9kq88g.jpg
Plik ściągnięto 71 raz(y) 287,86 KB

rene 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2016-04-29, 19:24   

Jest sliczna

Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-04-30, 13:02   

"Gwiazdą" dzisiejszego dnia jest Pogostemon sp. „Kimberley"
Występuje w regionie wyżyny Kimberley w Australii Zachodniej.
Potrzebuje oświetlenia około 0,8 W/l, dość mocnej suplementacji CO2. Wskazane jest również żyzne podłoże. Z powodzeniem rośnie w wodzie o pH 6,0-7.0 i niskim KH
Łodyga dość gruba i liście lekko ząbkowane o długości do ok. 10 cm i maksymalnej szerokości - 2 cm. W zależności od warunków panujących w akwarium jest koloru od żółtopiaskowego z różowawą łodygą, poprzez różowawy czy fioletoworóżowy, aż po żółtoczerwony z niemal czerwoną łodygą.

Z Kimberly poznałam się w zeszłym roku. Ponieważ zajmowała centralne miejsce w akwarium ładnie się wybarwiała na różowo.
Obecnie po paru "przeprowadzkach" znalazła się na II planie gdzie niestety ma mało światła. Nie wybarwia się tak jak powinna. Liście są zielono-żółte, tylko od spodu lekko fioletowe. Może uda mi się znaleźć dla niej lepsze miejsce, w którym będzie miała warunki do wybarwienia.

Wszystkie prezentowane rośliny pochodzą z jednego zbiornika dlatego nie powtarzam informacji o nawożeniu :-D

2hcnekj.jpg
Plik ściągnięto 71 raz(y) 179,36 KB

332485c.jpg
Plik ściągnięto 223 raz(y) 184,79 KB

294nigx.jpg
Tak wyglądała kiedy rosła w pełnym świetle.
Plik ściągnięto 97 raz(y) 839,53 KB

Reszka1985 
Stały bywalec

Wysłany: 2016-04-30, 21:07   

Piękna roślina,moim zdaniem dużo lepsza "wersja" aromatiki ;-)

Wiedźma Joanna 
Początkujący
Wiedźma Joanna

Wysłany: 2016-06-25, 21:36   

Nowości w moim ogrodzie :)
Ludwigia pilosa (sphaerocarpa)
Ludwigia inclinata
Jeszcze dużo brakuje im to super wybarwienia ale małymi kroczkami idziemy do przodu. Były zupełnie zielone.

2csjwb4.jpg
Rośliny "układające się do snu"
Plik ściągnięto 123 raz(y) 282,56 KB

atlas (2).jpg
Rotala Rotundifolia green próbuje zarosnąć aromaticę
Plik ściągnięto 39 raz(y) 147,86 KB

atlas (1).jpg
Pięknie wybarwił się Pogostemon Kimberly (z tyłu) i Limnophila belem.
Plik ściągnięto 59 raz(y) 190,37 KB

2ljjdys.jpg
Plik ściągnięto 68 raz(y) 261,43 KB

sob1.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 242,86 KB

sob2.jpg
Ludwigia pilosa (sphaerocarpa)
Ludwigia inclinata
Plik ściągnięto 41 raz(y) 191,11 KB

darma11 
Administrator

Wysłany: 2016-06-26, 13:28   

Piękne są te Twoje rośliny Asiu :bravo:
Patrzę w szczególny sposób na rarytasy, bo za kilkanaście dni będę startował z akwarium roślinnym. Z jednej strony chciałbym zakupić dwa-trzy gatunki z grupy rarytasów a z drugiej, wypadają one wizualnie gorzej od tych z których chciałbym zrezygnować. Chodzi o to, że mam kilka żelaznych gatunków, które wizualnie bardzo mi się podobają (Limnophila aromatica, Pogostemon erectus, Blyxa, Rotala sp. green, Staurogyne repens). I teraz, gdy kopiuję nazwy Twoich rarytasów i wklejam w google (Pogostemon kimberley, Limnophila belem, Ludwigia pilosa, Ludwigia inclinata) to sam nie wiem, czy są ładniejsze od tego żelaznego składu? Moim subiektywnym zdaniem raczej nie.
Ale chyba nie o to w tym chodzi :mysli: Może chodzi o to by spróbować zmierzyć się z tymi rarytasami, by poznać ich wymagania, zanotować ewentualne różnice w tych wymaganiach, by wpisać w CV, że miało się taki gatunek? Jak Ty Asiu do tego podchodzisz?

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2016-06-26, 22:24   

Moje spostrzeżenia są bardzo podobne, rośliny te nie rzucają swoim wyglądem na kolana, ale też są ciekawe same w sobie, jako rośliny rzadko spotykane, czy wręcz nowe w akwariach. I to jest już "mocny" powód, dla którego warto się z nimi zmierzyć.

krzysiek107a 
Stały bywalec
Akwarystyka roślinna

Wysłany: 2016-06-27, 06:34   

dwael napisał/a:
Moje spostrzeżenia są bardzo podobne, rośliny te nie rzucają swoim wyglądem na kolana, ale też są ciekawe same w sobie, jako rośliny rzadko spotykane, czy wręcz nowe w akwariach. I to jest już "mocny" powód, dla którego warto się z nimi zmierzyć.

Na chwilę obecną myślę że głównym problemem jest zdobycie tkz. rarytasów i ich cena.
Widziałem ogłoszenia gdzie łodyga Rotali sunset kosztowała 20zł :shock: a Pogostemon Kimberly 30 zł :shock: oczywiście za łodygę długości ok. 15 cm , plus przesyłka ok. 20 zł poza tym mało jest informacji w sieci na temat uprawy tych rarytasków
Odnośnie wyglądu muszę przyznać że Rotala sunset jest najpiękniejszą rotalą z jaką miałem do czynienia kiedykolwiek i nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.
Kiedy sadziłem ją w swoim zbiorniku obawiałem się o twardość wody kh10 , jednak zauważyłem po kilku dniach że warunki w moim zbiorniku odpowiadają damie i po kolejnych kilku dniach zaczęła wypuszczać boczne pędy ,
co prawda na zdjęciu tego nie widać ale na każdym listku rotala posiada jasno-zieloną wpadającą w złoty kolor żyłkę która znajduje się na środku listka i nadaje dodatkowy piękny wygląd.
Na zdjęciu Pogostemon Kimberly i Rotala Sunset w moim akwarium.

5475784_WP_20160623_005.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 48,63 KB

5475470_WP_20160623_007.jpg
Plik ściągnięto 33 raz(y) 54,16 KB

krzysztof.ryszkowski@gmail.com

Odpowiedz do tematu