Poprzedni temat «» Następny temat
Nieudane foty
Autor Wiadomość
Fedra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-29, 13:49   Nieudane foty

Kurcze zrobiłam ok 20 fotek swoich rybek i żadne zdjęcie mi nie wyszło :-/ Poniżej przykład jak to wygląda

http://img839.imageshack.us/i/bojownik1.jpg/

Wie ktoś w czym rzecz? Aparat nie jest najgorszy, powinnam wybrać jakieś konkretne ustawienia (robię na auto)? Próbowałam przestawić aparat na zdjęcia obiektów znajdujących się w ruchu, włączałam lampę, ale to nic nie dało.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-03-29, 15:16   

No i tu Wiolu Ci niestety nie mogę pomóc. Musi się wypowiedzieć ktoś, kto się zna na fotografii. Ale na pewno wyłącz lampę, gdy robisz zdjęcia zbiornika i spróbuj dłużej przytrzymać migawkę. Ja zdjęcia też robię niezłym w sumie aparatem, a jakoś fotki makro nie wychodzą najlepiej, podobnie jak ta fotka u Ciebie. Też obiekt niewyraźny :-)
P.S. Ale widzę, że fajniutko masz w tym akwa :-) To pewnie ten mniejszy zbiornik :?:

Fedra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-29, 15:36   

Nie to ten większy zbiorniczek, sławetna 112 z problemami ;-)

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2011-03-29, 18:30   

A co to za aparat? Na automacie nie zrobisz dobrej fotki. Musisz wejść w 1 z trybów "pól-ręcznych" - priorytet przysłony, migawki albo w typowy tryb ręczny(manual). Fajnie jest mieć statyw bo czasami nie się utrzymać aparatu nieruchomo ;-) Czułość(ISO) daj na 200 lub 400. Przysłonę na 3-5. Czas pewnie wyjdzie 1/20 do 1/50. I powinno być trochę lepiej ;-)

Fedra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-29, 19:44   

Foty pstrykam aparatem Sony, generalnie zdjęcia nim robione są dobrej jakości, niestety nie potrafię zrobić porządnego zdjęcia zawartości akwarium. Jutro pokombinuję tak jak mi pisałeś HUNCO, zobaczymy co z tego wyjdzie. Może ja mam po prostu antytalent do robienia zdjęć ;-)

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-03-29, 20:03   

To może i ja się wypowiem.

Podstawowa sprawa, to twoja ręka zawsze drży. Przy krótkim czasie naświetlania (w dzień, ogólnie przy dużym świetle) nie ma to aż takiego znaczenia. Natomiast jeśli potrzebujesz długiego czasu naświetlania, ZAWSZE wyjdzie to na zdjęciu.

Dam ci ogólny przepis robienia zdjęć akwa, może kiedyś popełnię jakiś większy poradnik jak znajdę więcej czasu

Aparat stawiasz na statywie. Jeśli nie posiadasz, to na czymś innym stabilnym (regał naprzeciwko, krzesło na stole itp). Byle nie w ręku. Zdjęcie wykonujesz.... w nocy. Wszystkie światła pogaszone, oczywiście oprócz akwarystycznych. Domyślam się, że masz cyfrówke kompaktową bez pilota. Ale na pewno posiadasz 'timer'. czyli coś, co robi ci zdjęcie np po 3 lub 10 sekundach. Użyj go, bo twoje wciśnięcie spustu aparatu również delikatnie aparat porusza.
Skadruj zdjęcie tak, żeby objęło zbiornik na wprost (lepiej wygląda niż pod kątem).

Co do cykania prostych fotek w dzień. Na przykład podałaś jedno zdjęcie. Domyślam się, że chodzi ci o brak ostrości na bojowniku.
Pominę fakt czyszczenia szyby od środka i na zewnątrz - bo to zapewne zrobiłaś. Druga sprawa, aparaty (twój zapewne też) posiada coś takiego jak autofocus. W funkcji tej ogólnie chodzi o to, że łapie ostrość na środku kardu, lub wskazanym przez ciebie fragmencie. Ustaw autofocus na rybce, i powinno być dobrze. Oczywiście fotkę pstrykaj bez lampy błyskowej. I nie używaj ISO większego niż 400
Jeśli i to nie pomoże, spróbuj to samo zrobić w nocy przy zapalonym tylko świetle akwarium

Jeśli i to nie pomoże, znaczy że twój aparat kosztował 200 zł, i nie nadaje się nawet do sesji 'do kotleta' :)

Jeśli napisałem niezrozumiale to sorry, mam ostatnio za dużo na głowie

#edit
Ehh Darek, trzeba było mówić. Lustrzanki nie mam, ale mój sony cs h-7 daje radę. Jak znajdę w końcu kiedy czas i wpadnę, to zabiorę aparacik i zrobimy sesję :)

Odpowiedz do tematu