Poprzedni temat «» Następny temat
Moje akwarium natur
Autor Wiadomość
MarcinKaluzny 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-02, 21:15   Moje akwarium natur

Akwarium :
60x40x40 Full optiwhite

Oświetlenie :
Belka Aqua Nova 4x24W (T5 2- Grolux, 2- 865)

Nawożenie :
II sposób nawożenia (według darma11)

CO2:
Butla 6kg + spiek ceramiczny

Podłoże :
ADA Amazonia new 9L + Ada Power Sand Special S 2L

Parametry wody:
Narazie nie mierzone

Ogrzewanie:
Brak

Filtracja:
Filtr zewnętrzny JBL 1501 E
Ostatnio zmieniony przez MarcinKaluzny 2015-01-03, 15:12, w całości zmieniany 1 raz  

darma11 
Administrator

Wysłany: 2015-01-02, 23:02   

Może bez rewelacji ale jak na pierwszą aranżację roślinną uważam że jest bardzo dobrze :ok: Czym zamierzasz obsadzić zbiornik? Napisz mi objętość akwarium netto, to obliczę Ci dawki poszczególnych makro elementów.
Aha, nie zwracaj uwagi na malkontentów, którzy będą szydzić z Twojej ścieżki :-) Będą Ci pisać, że brakuje tylko ryczącego jelenia i takie tam. Oni się nie znają na tego typu akwarystyce, ale będą Ci takie szpilki wbijali. Nie przejmuj się tym :-)
Ostatnio zmieniony przez darma11 2015-01-03, 00:25, w całości zmieniany 1 raz  

krzysiek107a 
Stały bywalec
Akwarystyka roślinna

Wysłany: 2015-01-02, 23:40   

Tak , tak Darek ma rację będzie o ryczącym jeleniu ,ewentualnie o czerwonym kapturku z koszyczkiem. Według mnie zapowiada się rewelacyjny zbiornik , jestem miłośnikiem takich aranżacji.
Powodzenia przy dalszych pracach.

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2015-01-03, 10:28   

No to moja szpilka ;-)
Myślałeś już gdzie postawisz chatkę z piernika ;-) :rol:
Nie no żartuję, naprawdę. Nie będę już więcej nabijał się z tego typu zbiorników, poważnie.
Korzeń myślę że ciekawy, fajnie można go obsadzić mchami na przykład.
Nie myślicie że ta ścieżka mogła by być troszkę węższa, było by więcej miejsca na roślinność.
Jakiego typu rośliny planujesz użyć do aranżacji ? Mchy, mikrozoria, kryptokoryny czy raczej rośliny bardziej wymagające ? No i co ma tam pływać ?
Myślę że całość obsadzona odpowiednio roślinnością będzie wyglądała super, musisz tylko słuchać rad doświadczonych roślinniarzy a będzie dobrze :ok:

MarcinKaluzny 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-03, 15:17   

Wstawiłem zdjęcie z dwoma korzeniami (wczoraj nie mogłem) zamiast chatki z piernika :-P , jest lepiej?
Co do obsadzenia, to chciałem się zdać na waszą pomoc, zależy mi na trawniku, myślałem nad elocharis parvula. Czym najlepiej obsadzić korzenie?
Akwarium będzie mocno oświetlone.

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2015-01-03, 15:22   

Zapowiada się bardzo ładny zbiornik. Czy tylko mi się tak wydaje, że wersja z korzeniem jedynie z prawej strony wydaje się znacznie ciekawsza?

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2015-01-03, 16:17   

Nie myślałeś,aby dodać jakieś kamloty?
T białą plażę postaraj się jak najbardziej zakryć roślinami.Zbiornik jest wysoki a krótki i tak szeroka plaża zmniejsza go optycznie.Na korzenie daj mchy i mikrozorum pod nimi zasadz anubiasa peti a z tyłu zapodaj rotale nie zapomnij o staurogyne.
Zacznij nawozić samym potasem,obserwuj rośliny,masz żyzne podłoże.

MarcinKaluzny 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-03, 16:30   

Myślałem szczerze mówiąc nad kamieniami z lewej strony. Ta plaże może jednak zmniejsze?

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2015-01-03, 16:35   

Roślinami dopracujesz staraj się jak najmniej grzebać w akwa.

MarcinKaluzny 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-03, 18:19   

Tutaj inne zdjecie bardziej z góry.
Nie wiem co z ta plaża i ścieżką, daliście mi do myślenia.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2015-01-03, 19:33   

Gdyby jej nie było miałbyś mniej pracy w zbiorniku :-)

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2015-01-03, 20:14   

Postaw na przodzie i bokach akwarium pasek z białego kartonu, taki ze 3-4 cm wysokości (chodzi o zasłonięcie podłoża opierającego się o szkło). Potem popatrz na zdjęcie tego co masz teraz. Zobaczysz jak mały drobiazg robi kolosalną różnicę w estetyce akwarium. Jeśli stwierdzisz, że jest lepiej zamów paski z materiału, z którego wykonana jest szafka.
Obawiam się, że plaża "za chwilę" przestanie być biała. Ja wiem, że ona fajnie wygląda na zdjęciach konkursowych, ale moim zdaniem jest mocno absorbująca czasowo jeśli chodzi o opiekę i dosyć szybko może stracić walory dekoracyjne.
Jakie planujesz wstawić tło? Tylko proszę wstaw jednokolorowe ;-)
Zgadzam się z Leszkiem (dwael), że wersja z jednym korzeniem wygląda ciekawiej. Nie zapomnij już teraz moczyć korzeń, żeby od razu tonął i żebyś nie musiał grzebać później w akwarium.
Czy dobrze widzę, że w belce masz 2x 865? Ja bym wymienił jedną świetlówkę na coś z inną temperaturą.
Zainwestuj w szklane rury od filtra - widziałem zbiornik z takimi rurami, dla mnie KOSMOS i już wiem jaka będzie następna inwestycja w mój zbiornik.
A skoro Darek zaczął o jeleniu to ja proponuję Św. Mikołaja z żoną, w końcu okres świąteczny :-P

MarcinKaluzny 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-03, 20:31   

Myślałem nad tymi szklanymi elementami ale narazie się wstrzymam, względy finansowe ;-)
Myślałem dzisiaj nad roślinnością, napewno będzie :
Staurogyne reepens tak jak pisał dezerter
Mech Phoenix Moss
Hygrophylia dwarf
Eleocharis parvula jako trawnik, myślę nad hemiantusem ale są różne opinie.

Ps. Wygraliscie ;-) zlikwidowalem ścieżkę czerwonego kapturka i plażę :rol:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2015-01-03, 23:12   

Barbatula napisał/a:
Postaw na przodzie i bokach akwarium pasek z białego kartonu, taki ze 3-4 cm wysokości (chodzi o zasłonięcie podłoża opierającego się o szkło). Potem popatrz na zdjęcie tego co masz teraz. Zobaczysz jak mały drobiazg robi kolosalną różnicę w estetyce akwarium. Jeśli stwierdzisz, że jest lepiej zamów paski z materiału, z którego wykonana jest szafka.

Maćku, myślę sobie że można tak ułożyć warstwę podłoża by nie była za wysoka i wtedy nie ma potrzeby maskować jej listwą. U kolegi warstwa podłoża przy przedniej szybie jest ewidentnie za wysoka i nie wygląda to elegancko. Wtedy taka maskownica by się przydała. Ale po co inwestować w maskownicę skoro można obniżyć warstwę podłoża przy przedniej szybie.

Barbatula napisał/a:
Zainwestuj w szklane rury od filtra - widziałem zbiornik z takimi rurami, dla mnie KOSMOS i już wiem jaka będzie następna inwestycja w mój zbiornik.

Gdzieś w 2009 roku zdecydowałem się na tę wątpliwą inwestycję. Zbiornik może wygląda „kosmos” ale dla mnie który musiał czyścić te rurki raz w tygodniu nie był to kosmos. Oczywiście wszystko zależy na ile ktoś jest systematyczny, jaki ma dostęp do zbiornika, do rurek itp. Ja już raczej nie kupię szklanych rurek.

Barbatula napisał/a:
Obawiam się, że plaża "za chwilę" przestanie być biała. Ja wiem, że ona fajnie wygląda na zdjęciach konkursowych, ale moim zdaniem jest mocno absorbująca czasowo jeśli chodzi o opiekę i dosyć szybko może stracić walory dekoracyjne.

Zawsze robiłem w ten sposób, że między Amazonię a piasek wstawiałem wcześniej powyginany nad palnikiem z domowej kuchni pasek ze spienionego PCV i dopiero wsypywałem obydwa podłoża. Później wystarczyło gdzie niegdzie na łączeniu położyć kilka płaskich kamieni i nie było jakiś dużych problemów z mieszaniem się podłoży. Oczywiście, co jakiś czas trzeba oczyścić piasek z Amazonii ale nie jest to uciążliwe. Bez zabezpieczenia tymi paskami, podłoża prawdopodobnie wymieszają się po jakimś czasie.

MarcinKaluzny napisał/a:
Ps. Wygraliscie ;-) zlikwidowalem ścieżkę czerwonego kapturka i plażę :rol:

Żartujesz, prawda?

PaPa 
Poznaje temat

Wysłany: 2015-01-03, 23:50   

hej, aranżacja zapowiada się w moim stylu... Jeśli faktycznie pozbyłeś się ścieżki, to b. dobra decyzja. Odgrodzenie ścieżki od podłoża to jedno, utrzymywanie właściwego jej koloru/czystości to horror. Częste odmulanie, dosypywanie piachu = kompletna strata czasu. W swojej aranżacji miałam 3 ścieżki i wszystkie w trakcie zasypywałam, nie sprawdzały się zupełnie...

Leszek ma rację, że układ jednego korzenia jest ciekawszy. Poza tym- Ja mam 25l tj. 40 cm i zrobiłam taki sam układ jak ty na 1-szym zdjęciu. Przy dłuższym grzebaniu, ustawianiu zrezygnowałam z lewobocznego nie tylko ze względów estetycznych ale także z uwagi na większy zakres ruchów w akwarium. W 112 l mam takie 2 duże korzenie i trafia mnie ku.... jak przy każdym odmulaniu zahaczam co i rusz o któryś... Także możesz tam ustawić chatkę z piernika :)

A tak na poważnie może jakąś górkę z kamieni obrośniętą microsorium lub anubiasem.

Odpowiedz do tematu