Poprzedni temat «» Następny temat
Pielęgnica Nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis
Autor Wiadomość
marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2014-10-16, 16:58   Pielęgnica Nikaraguańska - Hypsophrys nicaraguensis

Witam,
Chciał bym przedstawić Wam nowych mieszkańców swojego akwarium.
Są to cztery pielęgnice nikaraguańskie - Hypsophrys nicaraguensis.
Pielęgnice te pochodzą z ameryki centralnej , zasiedlają atlantyckie zlewiska Nikaragui i Kostaryki.
Pomimo swojej budowy zdradzającej dobre przystosowanie do życia w wartkim nurcie i szybkiego pływania zamieszkują również spokojne wody jeziora Nicaragua i Managua w Nikaragui oraz dorzecze Rio San Juan w Kostaryce. Odpowiednie parametry wody, które preferują opisywane ryby są zbliżone do naszej kranówki o PH 7 – 8.
Pielęgnice te są bardzo atrakcyjne, moje na razie dwie wybarwione już sztuki mają błękitne głowy i delikatnie wpadające w błękit ciało w obrębie płetwy grzbietowej, cała reszta korpusu jest żółto złota a przez środek biegnie czarny pas od pokrywy skrzelowej do nasady ogona. U dorosłych samców pas zanika, generalnie samice tego gatunku jako nielicznego są efektowniej ubarwione od samców. Pysk pielęgnicy nikaraguańskiej z profilu jest zaokrąglony, przypominający pyski Tanganickich tropheusów.
Atrakcyjność i efektowny wygląd oddają angielskie nazwy zwyczajowe „ Butterfly Cichild „ czy „ Ara Cichild „.
Hypsophrys nicaraguensis to średniej wielkości pielęgnice, różne źródła podają u samców 25 – 20 cm a samice mniej więcej o 4 cm mniej.
Dieta ryb powinna być zróżnicowana, są to ryby mięso – wszystko żerne, najlepiej podawać im skorupiaki, mięczaki, larwy owadów, ochotkę, a nawet dżdżownice. Nie należy zapominać również o pokarmach roślinnych. Ja podaję pokarm płatkowy mięsny i roślinny Tetry z serii profesional, mrożonego wodzienia, ochotkę, solowca i od czasu do czasu serce wołowe.

Mam nadzieję że z mojej czwórki dobierze mi się jakaś para i będę cieszył się obserwując tarło, opiekę nad ikrą i narybkiem rodziców. Obserwacji takich doświadczyłem u Meek i Rocio i mam nadzieję że będzie mi dane u Nikaraguańskich. Ikra tych pielęgnic w odróżnieniu od ikry innych pielęgnic nie przykleja się do podłoża więc rybom trzeba zapewnić groty, generalnie miejsca wolne od przepływu wody gdzie samica będzie mogła w spokoju i bezpiecznie opiekować się ikrą gdy w tym czasie samiec zajęty będzie patrolowaniem okolicy.
Przedstawię Wam parę fotek moich jeszcze do końca nie wybarwionych Nikaraguańskich, mam nadzieję że dojrzycie i docenicie ich piękno oraz drzemiący w nich potencjał pięknego podwodnego motyla.

Zdjęcia robione telefonem więc nie za fajne biorąc dodatkowo pod uwagę dynamikę z jaką się poruszają.

n5.jpg
Plik ściągnięto 246 raz(y) 28,22 KB

n4.jpg
Plik ściągnięto 136 raz(y) 27,09 KB

n3.jpg
Plik ściągnięto 132 raz(y) 24,8 KB

n2.jpg
Plik ściągnięto 150 raz(y) 22,96 KB

n1.jpg
Plik ściągnięto 138 raz(y) 27,53 KB

Ostatnio zmieniony przez marcink 2014-10-17, 05:03, w całości zmieniany 1 raz  

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2014-10-16, 17:54   

Ładne są! Mają jakiś taki błysk w sobie (zwłaszcza na ostatnim zdjęciu) :radocha:

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2014-10-16, 18:08   

Rybki są super,korzeń bajeczny z skąd go wziąłeś?
Tło zajmuję sporo miejsca w akwarium,masz je w środku czy po za zbiornikiem?

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2014-10-16, 18:32   

dezerter napisał/a:
Rybki są super,korzeń bajeczny z skąd go wziąłeś?
Tło zajmuję sporo miejsca w akwarium,masz je w środku czy po za zbiornikiem?

Mariusz, korzenie są 2 ze starego aranżu 300l CA, wyłowione z Wisły. Tło jest wewnętrzne i nie zajmuje tak dużo miejsca, w obrębie dna średnio 5 cm.
Zdjęcia wyszły masakrycznie, nie oddają barw ryb ani klimatu bańki. Następne jak rybki podrosną postaram się cyknąć jakimś aparatem.

dezerter 
Aktywny użytkownik
dezerter

Wysłany: 2014-10-16, 18:38   

Tak aparat to podstawa zdjęcie zrobione złym sprzętem traci dużo na uroku.Powiedz czy tą obsadę planujesz na dłuższy czas,czy już w głowie masz nowe plany :-) ?
Też uwielbiam łazić po kniejach i zbierać różne drewno trochę tego mam w piwnicy.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2014-10-16, 18:38   

Marcin, bardzo naturalnie wygląda ta cryptocoryna posadzona w lewym, tylnym rogu :ok: To trudna sprawa zainstalować w samym rogu roślinę. Najczęściej jest wtykana na siłę i nie potrzebnie. U Ciebie nie odnoszę takiego wrażenia :ok: Ułożenie drewna również mnie się podoba :ok:

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2014-10-16, 18:47   

No przecież pisałem 2 posty wcześniej że z Wisły :rol:

Lampicie się wszyscy na aranż a nikt nawet słowa nie napisał że dobry opis ryb, "super Marcin, dzięki, dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy" czy coś w tym stylu :beksa: :beksa: :niewiem: :niewiem:

Nie no żartuję, to Wasze zboczenie "zawodowe" ;-)

Chris1910 
Zainteresowany tematem

Wysłany: 2014-10-16, 20:19   

fajne te Twoje tropheusy :ok:

Odpowiedz do tematu