Poprzedni temat «» Następny temat
Moje pierwsze terrarium
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-01, 00:09   Moje pierwsze terrarium

Witajcie :-)
Delikatnie mówiąc: znudziła mi się akwarystyka roślinna. No może nie do końca tak! Ale zacząłem zauważać na horyzoncie nowe atrakcje. Do pewnego momentu miałem ogólny plan, by przekształcić moje obecne akwarium na zbiornik morski. Z pewnych względów nie chciałem inwestować w takie modyfikacje i moje zainteresowania przeniosłem na terrarium, które kręciło mnie chyba nawet trochę dłużej niż morszczak. Z tej racji, że nadal interesują mnie rośliny wodne (nad wodne) to prędzej można mówić tu o paludarium niż terrarium. O zwierzątkach też jednak myślę. Na początku myślałem o drzewołazach ale rozważywszy wszystkie za i przeciw i za sugestią Krzyśka z Platany postawię chyba na Gekony płaczące.
Mam bardzo mało miejsca w pokoju i nie bardzo mogę sobie pozwolić nawet na średniej wielkości terrarium. A dla 2-3 gekonów płaczących moje małe pudełko powinno raczej wystarczyć.
Teraz krótki opis:

Terrarium: 30x25x30(h)
Oświetlenie: Jakiś chiński kompakt zintegrowany o mocy 11W i temperaturze barwowej 6700K.
Nawożenie: W planach woda z akwarium do spryskiwania.
Podłoże: Ziemia do kwiatów wymieszana z włóknem kokosowym. Na dole 4 cm warstwa keramzytu.
Parametry wody: Spryskuję na razie kranówką.
Ogrzewanie: Brak
Filtracja: Brak
Woda: Keramzyt zalałem kranówką.
Flora: Fittonia, Mała paproć Pteris mix, Java moss, Fissidens fontanus. I dwa inne niezidentyfikowane mchy w tym jeden przyniesiony z podwórka.
Fauna: W planach 2-3 Gekony płaczące

Kupiłem takie o to terrarium. Nie mam miejsca w pokoju na większe :-/

Chciałem mieć w nim liany, więc kupiłem kilka kawałków sznurka o różnej średnicy i związałem wszystkie w jednym końcu.

Po czym wysmarowałem je silikonem i obtoczyłem w włóknie kokosowym.

Następnie przyszedł czas na budowę ścianek. Zrobiłem je ze styropianu. Założyłem na lutownicę cienki drucik i takim grotem wypalałem a właściwie wycinałem formy. Pomalowałem tak wyżłobione ścianki farbą emailową akrylową. Dodałem czarnego pigmentu i pociągnąłem w niektórych miejscach jeszcze raz.

Po wyschnięciu niektóre miejsca na ściankach posmarowałem jeszcze silikonem i rzuciłem na to trochę włókna kokosowego. Ułożyłem trzy ścianki w terrarium a na dno wysypałem keramzyt, który utworzył gdzieś 4 centymetrową warstwę.

Na keramzyt położyłem siatkę a na nią watę do filtra. Na watę dałem ziemię do kwiatów zmieszaną z włóknem kokosowym. Następnie wlałem wodę do terrarium, tak by zakryła keramzyt. Podłoże cały czas jest wilgotne, by nie powiedzieć mokre.

Później już mogłem sadzić rośliny i w podłożu i na rozpiętych lianach.

Nie wiem tylko czy rośliny będą mi rosnąc. Będę chciał zraszać ze dwa razy dziennie. Jakieś zielsko chciał bym jeszcze dokupić.
Jeśli macie jakieś pytania albo propozycje co można ulepszyć, to proszę o sugestie.

srebrzak 
Poznaje temat

Wysłany: 2012-09-01, 08:56   

Super, profesjonalna robota ;) Mi sie podoba:)

Kamil94 
Stały bywalec

Wysłany: 2012-09-01, 09:58   

No nieeee...do czego się ten człowiek dotknie, zamienia w "złoto". No może nie do końca złoto, ale w dobry aranż czy to baniaczka roślinnego czy też terra dla gekonów.

Powiedz tylko ile w sumie to wszystko kosztowało? I czy będziesz miał w planach jakiś fogger?

Mała ciekawostka, jeśli będziesz oglądał się za foggerem to na allegro szukaj pod nazwą:
-chińskie i tanie to "generatory mgły"
-droższe i lepszej jakości to "nawilżacze powietrza"

Dawniej...The dark side of nature [54l]- 1596 miejsce na IAPLC 2013 http://www.ploaqua.pl/viewtopic.php?t=1702

Poprzednie->holender [54l]- http://www.ploaqua.pl/vie...der=asc&start=0

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-01, 11:20   

Darku :-D
No normalnie zaraz (no może nie) idę do kolegi z aquael'a i pokazuje mu twoje terrarium :ok:

marcink napisał/a:
Postarajcie się chłopcy podciągnąć do poziomu Kuby - Rybiarza.

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-09-01, 11:51   

Jestem pod mega wrażeniem. Super , super , super :bravo: :bravo: :bravo:
Sam też chciał bym mieć coś takiego ale nie wiem jak się do tego zabrać. Myślałem raczej jako fauna o jakiś robalach ale gekony to chyba lepszy pomysł.
Darek nie da się żeby dokładnie opowiedzieć jak to się je na forum więc koniecznie muszę się do Ciebie wprosić do domu , zobaczyć to cudo na własne oczy popytać Cię , posłuchać , więc niestety skazany jesteś na moją wizytę i barykadowanie drzwi nic Ci nie pomoże :rol: :rol: :rol:

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-01, 12:18   

marcink napisał/a:
i barykadowanie drzwi nic Ci nie pomoże :rol: :rol: :rol:

Marcin wpadnę z tobą i drzwi to nie będzie problem :ok:

marcink napisał/a:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-02, 06:08   

Dziękuję za dobre słowo :-)
Kamil, myślę że wydałem około 150-180 złotych razem z terrarium.
Rozmyślałem nad zraszaczem i czytałem o pompkach "Ulka" i profesjonalnych dyszach. Gdybym miał większy zbiornik pewnie bym się w taki sprzęt wyposażył. Ale do tak małego terra, nie widzę sensu ponosić wysokich kosztów. Widziałem fogger "DIY", ale takiego firmowego chyba nie widziałem!
Marcin, Kuba - no jasne że zapraszam do siebie. Pogadamy i poopisuję Wam moje rozwiązania.

marcink 
Zapaleniec
marcink

Wysłany: 2012-09-02, 06:56   

Normalnie szok , co chwila włączam sobie zdjęcia Twojego terra i nie mogę się napatrzeć Darek.
Moją wymarzoną pracą była by praca w płockim zoo , uwielbiam zwierzęta , rośliny generalnie całą przyrodę :-) :-) :-)
Tylko kurcze pewnie tam mało płacą :bania:

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2012-09-02, 13:57   

Darek, do ZOO startuj i szukaj tam pracy. Jeśli będą dobrze płacić, to robotę będziesz miał jak złoto i będziesz cenionym fachowcem. Takie moje przemyślenia :) Bardzo mi się podoba twoje terra i szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w domowych warunkach takie małe, ale piękne cudo da się skonstruować.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-09-02, 18:29   

Nic nie napisze bo mój mózg właśnie przestał pracować . :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

darma11 
Administrator

Wysłany: 2012-09-02, 23:13   

dwael napisał/a:
Darek, do ZOO startuj i szukaj tam pracy. Jeśli będą dobrze płacić, to robotę będziesz miał jak złoto i będziesz cenionym fachowcem.

Leszku ani w ZOO ani w szkole pracodawca nie będzie Cię cenił. Wiesz czemu: bo to instytucje prowadzone przez miasto. Nie wiem czy słyszałeś jak Dyrektorowi Niwelińskiemu miasto wepchnęło vicedyrektora. Tak się przypadkowo złożyło że to dobry kolega Viceprezydenta Buczkowskiego.
Dyrektor Niweliński rozwinął przecież ten nasz ogród zoologiczny i pod względem infrastruktury i pod względem hodowlanym. Jest ponadto członkiem Międzynarodowych Grup Doradczych w zakresie kilku gatunków zwierząt. Musiał jednak dostać kogoś do pomocy. Kolega Prezydenta pewnie niedługo będzie rządzić ogrodem.
W szkole jest identycznie. Dyrektor zostaje Dyrektorem nie dlatego że posiada wysokie kompetencje merytoryczne czy osobowościowe ale dlatego że jest znajomym króliczka. Żeby Ci jeszcze w robocie nie przeszkadzali, ale Ci karierowicze szargają Ci jeszcze reputację i niejednokrotnie dołki pod Tobą kopią, mimo że Ty wypruwasz z siebie flaki w tej pracy. Wymiotować mi się chcę i nigdy się z takimi postępowaniami nie pogodzę.
Przychodzą do władzy jedni i tak zarządzają podległymi sobie placówkami. Przychodzą inni i czynią dokładnie tak samo. Współczesny świat, to świat cwaniaków i karierowiczów.
By odpocząć od takich ludzi i takich układów buduję sobie czasami aranżacje i terraria... czy jakoś tak :-)

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-09-03, 07:11   

darma11 napisał/a:
dwael napisał/a:
Darek, do ZOO startuj i szukaj tam pracy. Jeśli będą dobrze płacić, to robotę będziesz miał jak złoto i będziesz cenionym fachowcem.

Leszku ani w ZOO ani w szkole pracodawca nie będzie Cię cenił. Wiesz czemu: bo to instytucje prowadzone przez miasto. Nie wiem czy słyszałeś jak Dyrektorowi Niwelińskiemu miasto wepchnęło vicedyrektora. Tak się przypadkowo złożyło że to dobry kolega Viceprezydenta Buczkowskiego.
Dyrektor Niweliński rozwinął przecież ten nasz ogród zoologiczny i pod względem infrastruktury i pod względem hodowlanym. Jest ponadto członkiem Międzynarodowych Grup Doradczych w zakresie kilku gatunków zwierząt. Musiał jednak dostać kogoś do pomocy. Kolega Prezydenta pewnie niedługo będzie rządzić ogrodem.
W szkole jest identycznie. Dyrektor zostaje Dyrektorem nie dlatego że posiada wysokie kompetencje merytoryczne czy osobowościowe ale dlatego że jest znajomym króliczka. Żeby Ci jeszcze w robocie nie przeszkadzali, ale Ci karierowicze szargają Ci jeszcze reputację i niejednokrotnie dołki pod Tobą kopią, mimo że Ty wypruwasz z siebie flaki w tej pracy. Wymiotować mi się chcę i nigdy się z takimi postępowaniami nie pogodzę.
Przychodzą do władzy jedni i tak zarządzają podległymi sobie placówkami. Przychodzą inni i czynią dokładnie tak samo. Współczesny świat, to świat cwaniaków i karierowiczów.
By odpocząć od takich ludzi i takich układów buduję sobie czasami aranżacje i terraria... czy jakoś tak :-)

No tak to są tak zwani pracownicy z nadania , często zupełnie niepotrzebni ale co tam jeden lub dwa zbędne etaty i najgorsze jest to że wszędzie ich pełno .
Ach ja to bym takich :boks:

alimko
[Usunięty]

Wysłany: 2012-09-03, 21:14   

Super Ci to wyszło :mrgreen: podoba mi się.
Kiedyś sam myślałem nad założeniem terrarium ale poszedłem na studia i rozeszło się po łokciach.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-09-04, 09:48   

He he wczoraj widziałem na żywo i napiszę tyle że siedząc u Darka przy bezalkoholowym ;-)
nie mogłem się wręcz napatrzyć na te małe cudo a piszę małe bo rozmiar ma niewielki ale wrażenie robi ogromne . Kamil wcześniej napisał że czego Darek się nie dotknie to robi z tego złoto i ja podzielam to zdanie . A żebyś Kamil wiedział z czego i jaką fajną zrobił obudowę oświetlenia :rol: :-)

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2012-09-04, 14:55   

Darku
Ja za ok rok zamierzam zrobic terrarium ok 100cm długości a szer i wys jeszcze nie wiem.
Terrarium będzie dla Pytona jakiejs barwnej odmiany od kolegi :-P

marcink napisał/a:

Odpowiedz do tematu