Poprzedni temat «» Następny temat
Żywa lekcja przyrody
Autor Wiadomość
darma11 
AdministratorPomógł: 57 razy
Wiek: 43
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3058
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 00:58   Żywa lekcja przyrody

Żywa lekcja przyrody

Jako że nasz dział z terrariami jest zupełnie pusty, postanowiłem wykorzystać szansę i zamieścić relację z interesującego wydarzenia, jakie miało miejsce w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 22 w Płocku.
Przed feriami zimowymi w „mojej” szkole odbyła się „Żywa lekcja przyrody”. Prywatną hodowlę gadów, owadów i patyczaków przedstawił pan Jarosław Rejmer z Torunia.
Wystawę odwiedziły zarówno klasy młodsze jak i starsze. Dla każdej z tych grup uczniów było to niewątpliwe emocjonalne wydarzenie, bo zobaczyli namiastkę świata na czterech, sześciu, ośmiu i kilkuset nogach. Usłyszeli wiele ciekawostek naukowych i poznali najdziwniejsze cechy prezentowanych zwierząt. Szczególnie dla starszych uczniów było to wyjątkowe doświadczenie, bo o wielu stworzeniach uczyli się, bądź będą się uczyć na lekcjach przyrody. A teraz mogli stanąć z nimi „oko w oko” :-)


Kameleon jemeński
Kameleony należą do jaszczurek nadrzewnych i liczą około 100 gatunków.
Kameleon jemeński zamieszkuje górskie i wyżynne tereny południowo-zachodniej i zachodniej części Jemenu oraz południowo-zachodnią część Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym.
Kameleon poluje w bardzo szczególny sposób: wyrzuca z niebywałą szybkością długi język, pokryty lepką śliną i chwyta nim owada. Szybkość i dokładność tego ruchu są takie, że nigdy nie chybia celu. Dzięki ułożeniu palców w przeciwstawne grupy kameleon trzyma się nawet cienkich gałązek.
Inną ciekawą zewnętrzną cechą tej jaszczurki są oczy, które poruszają się niezależnie od siebie. Jednak kameleony chyba najbardziej znane są ze zdolności do zmiany barwy. Ich kolor zmienia się w zależności od temperatury otoczenia, nastroju i stanu zdrowia. W trakcie godów, podobnie jak u wielu innych gatunków zwierząt, samce przybierają piękne barwy. Samce są nie tylko większe od samic, ale również bardziej intensywnie ubarwione i żyją dłużej od samic, bo osiągają nawet wiek 5 lat. W niewoli okres życia tych jaszczurek nie jest jednak długi i wynosi ok. 1,5 roku. Trzymane w terrariach kameleony żywią się świerszczami, szarańczą czy karaczanami a od czasu do czasu podaje im się noworodki mysie.Gekon gruboogonowy
Gekony należą do owadożernych jaszczurek i liczą ok. 650 gatunków.
Gekon gruboogonowy zamieszkuje Afrykę zachodnią, Senegal, Maroko, Mauretanię, Mali i Ghanę. Żyje nawet do 25 lat.
Poluje zarówno w dzień jak i w nocy. W suchym okresie (listopad - marzec) większość czasu spędza w kryjówkach, a wodę czerpie z zapasów w ogonie. W przyrodzie, przestraszony staje na wyprostowanych nogach, unosi ogon i nadyma gardło. Wydając przy tym sykliwe dźwięki i może nawet ugryźć.
Gekony te nie posiadają przylg na palcach u nóg i z tego też powodu praktycznie się nie wspinają, co najwyżej wchodzą na niewielkie kamienie i skałki.
Najlepszym pokarmem dla nich są świerszcze i inne szarańczaki. Można także podawać niewielkie ilości larw mączniaka oraz noworodki mysie. Pokarm należy posypywać preparatami mineralno-witaminowymi z dużą zawartością wapnia.Gekon lamparci
Jest to jeden z nielicznych gekonów, który daje się oswoić i można brać go do ręki. Jest łatwą w hodowli jaszczurką o małych wymaganiach.
Zamieszkuje tereny Iranu, Iraku, występuje również w Afganistanie, Pakistanie i w Indiach. Zasiedla tereny suche, piaszczyste i kamieniste. Największą aktywność przejawia nocą a w środku dnia chowa się w swoich kryjówkach. Dorasta do 28 centymetrów i może żyć nawet 20 lat. Gekony te hoduje się parami lub jednego samca z 2-3 samicami. Żywią się głównie świerszczami, mącznikami i innymi drobnymi owadami.Skorpion cesarski
Skorpiony należą do rzędu dużych, głównie tropikalnych pajęczaków. Liczą ponad 600 gatunków. Były jednymi z pierwszych zwierząt, zasiedlających lądy przed 420 milionami lat. Ich krewni z tamtego okresu, żyjący w wodach słonych i słodkich, mieli nawet 2 metry długości.
Skorpion cesarski jest to jeden z największych skorpionów na świecie – jego długość dochodzi do 23 cm.
Występuje w Zachodniej Afryce - Ghana, Gabon, Togo, Senegal, Sierra Leone, Kongo, Nigeria, Benin, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Liberia i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Jako pokarm podajemy im świerszcze, karaczany, larwy drewnojada czy szarańczę, choć nawet do kilku miesięcy mogą obyć się bez jedzenia.
Skorpiony cesarskie są bardzo łagodne i generalnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, pod warunkiem że nie jesteśmy uczuleni na jego jad. Dlatego do operacji wewnątrz terrarium najlepiej używać pęsety. Przeciętnie żyje ok. 8-10 lat.

Liściec olbrzymi
To owad tropikalny z rzędu patyczaków. Zamieszkuje gęste i wilgotne lasy Azji południowo-wschodniej, głównie na półwyspie Malajskim, a zwłaszcza Wyżynę Cameron oraz okoliczne wyspy.
Cechą charakterystyczną liśćców jest spłaszczone ciało przypominające liść. Dzięki tej cesze zawdzięczają swą nazwę.
Kolor ich ciała przechodzi od żółtego poprzez jasno zielony do brązowego (zależny od barwy liści roślin na których owady żyją), z małymi rozsianymi po całym ciele brązowymi kropkami. Całe ciało obrzeżone jest cienką, żółto-brązową linią, najlepiej widoczną na kończynach, przez co przypominają ogryziony przez szkodniki, schnący liść.
Liśćcom podajemy liście jeżyny, maliny i dębu, z tym że w lecie staramy się karmić je liśćmi dębu a w zimie liśćmi jeżyny. Interesujące jest to, że samce nie występują w polskich hodowlach.
Liśćce nie są polecane początkującym hodowcom. Wymagają wysokiej temperatury ok. 27 stopni, dobrej wentylacji i do połowy zroszonego a w połowie suchego terrarium.

Modliszka gwinejska
Na świecie, głównie w tropikach, żyje około 2 tysięcy gatunków tych dość dużych owadów. Modliszka gwinejska zamieszkuje wschodnią Afrykę. Samice osiągają około 10-11 cm długości, samce są mniejsze i osiągają długość około 6-8 cm.
Modliszka jest drapieżnikiem. Poluje na mniejsze od siebie stworzenia, najczęściej muchówki, motyle lub ćmy a nawet jest w stanie upolować pająka krzyżaka.
Osobliwą cechą modliszek jest możliwość kręcenia trójkątną głową bez poruszania całym ciałem; nie potrafi tego żaden inny owad. Dzięki tej umiejętności samice modliszek mogą odwrócić się podczas miłosnych uniesień i pożreć samca.
Modliszka żywi się owadami i pająkami, poluje z ukrycia, wyczekując na dogodną chwilę, rzuca się na nie chwytając parą przednich odnóży i zjadając żywcem poczynając od głowy.
Modliszek gwinejskich nie powinno się trzymać razem, gdyż dojdzie do kanibalizmu. Modliszki te polecane są początkującym hodowcą ze względu na łatwość w hodowli i atrakcyjne rozmiary.
W Polsce żyje jeden gatunek modliszki znajdujący się pod ochroną, zwany modliszką zwyczajną. Jest to jeden z dziewięciu podgatunków modliszki zwyczajnej. Polska jest najdalej na północ wysuniętym krajem występowania tego owada. Spotyka się je jednak tylko na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej oraz na Wyżynie Małopolskiej i Nizinie Sandomierskiej – w miejscach słonecznych i ciepłych.
Straszyk nowogwinejski
Żyją w wilgotnych, dolnych partiach górskich lasów równikowych. Dzień spędzają w ukryciu, żerują głównie wieczorem i wczesnym rankiem. Żyją około 7-9 miesięcy. Samiec jest mniejszy od samicy, która osiąga długość do 13 cm.
Samce są agresywne w stosunku do innych samców, dlatego w małych terrariach zaleca się trzymać tylko jednego samca z kilkoma samicami.
Straszyki żywią się pędami i liśćmi jeżyn oraz malin, ale także róży, dębu, buku, leszczyny, jabłoni czy gruszy. W wyjątkowych sytuacjach możemy również podać nać pietruszki, sałatę i owoce.
Ciekawostką jest fakt, iż Straszyki wyczuwają drgania powietrza i reagują na nie. Stąd Pan Jarosław uruchomił muzykę w telefonie komórkowym a Straszyki siedzące na ściance wiaderka zaczęły się „kiwać” w odpowiedzi na emitowane wibracje.
W wiaderku znajdują się larwy Straszyka a poniżej na ręku i w terrarium mamy formę dorosłą.Karaczan brazylijski i madagaskarski
Karaczany należą do rzędu owadów. W Polsce występuje 15 gatunków, zaliczamy do nich między innymi Karaluchy i Prusaki.
Karaczany są owadami bardzo prostymi w hodowli. Nie ma problemów z ich karmieniem, ponieważ są wszystkożerne i zjadają każdy podany im pokarm, szybko i łatwo się też rozmnażają. Większość gatunków największą aktywność wykazuje głownie nocą.
Żywią się pokarmem warzywnym, zjadają kapustę, jabłko, marchewkę, oraz wszelkie inne warzywa i owoce. Ważne przy owocach i warzywach jest pokrojenie ich w najcieńsze kawałki, by były lepiej dostępne dla zwierząt.
Co ciekawe, zjadają również karmę dla psa lub kota.
Karaczany są uznawane za najlepszą karmówkę. Nie wymagają zbyt wiele uwagi, mnożą się bardzo dobrze i nie są tak strasznymi kanibalami jak np. świerszcze.
Karaczan brazylijski to duży gatunek karaczana, długością dorównujący karaczanowi madagaskarskiemu choć nie tak masywny. Niewybredny i niekłopotliwy jest bardzo łatwy do przechowywania. Nadaje się na pokarm dla dużych zwierząt, przy czym warto wziąć pod uwagę, że nie jest tak pancerny jak karaczan madagaskarski w związku z czym może być łatwiejszy do upolowania, zjedzenia i strawienia.
Dodatkowym atutem karaczana brazylijskiego jest niewątpliwie to, że nie chodzi po ściankach co minimalizuje możliwość ucieczki, zdolny jest tylko do lotu ślizgowego. Nie należy się także wystraszyć, gdy nasz karaczan na nas syknie, gdyż są do tego zdolne.
Karaczan madagaskarski dorasta do 7-8 cm. Głowa i przedplecze ma w czarnym kolorze, lub czarno-brunatnym. Kolejne segmenty tułowia brązowe z ciemnym obrzeżeniem i nielicznymi plamkami. Odwłok brązowy, bardzo często z dwoma rzędami czarnych plamek na każdym segmencie. W odróżnieniu od Karaczana brazylijskiego potrafi chodzić po szybach.
Ptasznik zebrowaty
Ptaszniki są właścicielami kosmatego ciała od którego odchodzą cztery pary również kosmatych odnóży. Jak większość pająków, ptasznik przędzie nić. Nie buduje jednak sieci łownej. Pajęczyną wyściela norkę, którą wykopuje w ziemi i w której mieszka.
Ptasznik zebrowaty zamieszkuje obszar Kostaryki, rzadziej spotykany jest w Nikaragui i Gwatemali. Występuje w lasach deszczowych, prowadzi naziemny tryb życia. Dnie spędza w znalezionych lub wykopanych przez siebie niezbyt głębokich norach, aktywny jest po zmierzchu oraz w nocy.
Samice osiągają ok. 17-18 cm. Samce są zdecydowanie mniejsze. W ubarwieniu tego gatunku przeważa kolor ciemnogranatowy,
czasami zdarza się czarny. Na nogach (2 i 3 segment) posiadają charakterystyczne pionowe białe pasy. Spód pająka ma kolor czerwony.
Małe są cale czarne.
Ptasznik zebrowaty nie należy do szczególnie agresywnych pająków, nie jest też bardzo szybki ani skoczny, dlatego polecany bywa nawet początkującym terrarystom. Jest to jednak gatunek dość szybko irytujący się i płochliwy. Pająk nie powinien być wyciągany z terrarium ani specjalnie niepokojony w kryjówce. Zaniepokojony wyczesuje parzące włoski z odwłoka i próbuje kąsać, choć jego jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka, może być groźny dla alergików.Ptasznik czerwonokolanowy
Ten jeden z najładniejszych naziemnych pająków zamieszkuje półpustynie Meksyku. Samice osiągają ok. 8 centymetrów a samce ok. 5 cm.
Jest polecany dla początkujących hodowców gdyż jest to łagodny pająk, a jego jad nie jest silny. Zajmując się tym pająkiem trzeba być bardzo cierpliwym, ponieważ jest on jednym z największych niejadków. Może nie jeść nawet przez kilka miesięcy.
Małym ptasznikom podajemy pinki, larwy mączniaka i wylęg świerszcza. Natomiast dorosłym podajemy karaczany, duże świerszcze, oraz larwy drewnojada.
Wije (Myriapoda)
Wija należy do gromady bezkręgowców lądowych i zaliczana jest do typu stawonogów.
Charakteryzuje się obecnością wyróżnionej głowy i wydłużonego tułowia o wielu segmentach (od 10-180, chociaż nazwa „Myriapoda” znaczy „dziesięciotysiąconogie).
Zwierzęta te oddychają za pośrednictwem systemu chitynowych rureczek, tzw. tchawek, który rozprowadza tlen atmosferyczny do najodleglejszych zakamarków ciała, przez co ich ciało poprzebijane jest otworkami zwanymi przetchlinkami, poprzez które odbywa się wymiana gazów ze środowiskiem zewnętrznym. Można zatem powiedzieć że Wije oddychają całym ciałem.
Prezentowany osobnik to Dendrostreptus macracanthus jest to jeden z popularniejszych wijów w domowej hodowli.
Jest to chyba jedyny gatunek który gdy czuje się zagrożony potrafi zaatakować. Wija w czasie ataku zwija się i gdy napastnik jest na tyle blisko aby osobnik mógł go dosięgnąć energicznym ruchem rozwija się uderzając przy tym wroga. Nie jest to bolesne czy też nawet niebezpieczne lecz potrafi odstraszyć niewielkiego drapieżnika. Wije te atakują w ten sposób w ostateczności, więc często nie widzimy takich zachowań.
Żywi się wszelkim pokarmem roślinnym. Zjada owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp.


Bibliografia

1. Czapczyk Paweł. Zwierzęta chronione w Polsce. Wyd. Podsiedlik Raniowski i spółka. Poznań 2005
2. Encyklopedyczny Atlas Zwierząt. Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz. Zielona Góra 2009
3. Encyklopedia Popularna PWN. Wydawnictwo Naukowe PWN, Spółka z o.o. Warszawa 1996
4. Pieszczachowicz Jan (red.), Popularna Encyklopedia Powszechna. Oficyna Wydawnicza Forga. Kraków 1997
5. http://www.terrarium.com.pl/
6. http://geckolife124f.blog...5121,index.html
7. http://drakonis.pl/artyku...ris-macularius/
8. http://twojezwierze.pl
9. http://lisciec-olbrzymi.zwierzeta.ekologia.pl
10. http://www.phyllium.yoyo.pl/pgiganteum.html
11. http://www.egzotica.pl
12. http://modliszka-zwyczajna.zwierzeta.ekologia.pl/
13. http://www.straszyk.pl/eu...k-nowogwinejski
14. http://www.bestiae.pl/ind...zta-karmowe/155
15. http://pl.euroanimal.eu/Aphonopelma_seemanni
16. http://www.zwdomowe.pun.pl/viewtopic.php?pid=283
 
     
Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 20
Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 1107
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 21:43   

Jakby "moją" klasę zabrali na dwór i dziewczyny zobaczyły jaszczurkę to powstałby ok3min spam o treści AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA omg AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA itd...
Ostatnio zmieniony przez darma11 2012-01-15, 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
barthous 
Zainteresowany tematemPomógł: 2 razy
Wiek: 23
Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 361
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 22:04   

Jak bym porozmawiał z moją Pania od biologii może u mnie w szkole udałoby się coś podobnego zorganizować. Co wy na to ? Lecz o samej akwarystyce ...
 
     
Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 20
Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 1107
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 22:10   

No fajnie by było Bartek ale tylko osoby uczęszczające do twojej szkoły by tam przyszły
 
 
     
barthous 
Zainteresowany tematemPomógł: 2 razy
Wiek: 23
Dołączył: 27 Lip 2011
Posty: 361
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 22:21   

No tak - ale mogą się czegoś nauczyć o co chodzi w naszym hobby - dzielić się nim ze wszystkimi
 
     
darma11 
AdministratorPomógł: 57 razy
Wiek: 43
Dołączył: 19 Mar 2011
Posty: 3058
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-15, 22:48   

barthous napisał/a:
Jak bym porozmawiał z moją Pania od biologii może u mnie w szkole udałoby się coś podobnego zorganizować. Co wy na to ? Lecz o samej akwarystyce ...


Namiary do Pana Jarosława z Torunia mogę Ci dać, jeśli Pani byłaby zainteresowana taką lekcją o gadach, owadach i patyczakach.

W lutym bądź marcu zorganizuję u siebie w szkole lekcję otwartą o akwarystyce roślinnej z pokazem slajdów. Będzie to lekcja dla wszystkich V i VI klas.
Opowiem o cechach i różnicach pomiędzy akwarium holenderskim i akwarium naturalnym. O zasadach budowy kompozycji, o doborze roślin i utrzymaniu ich w należytej kondycji. Będę również mówił o cechach światła, o reducentach czyli bakteriach biorących udział w cyklu azotowym no i o samym Takashi Amano i jego koncepcji akwarium naturalnego oraz o organizowanym przez niego co roku konkursie na najlepszą aranżację zbiornika roślinnego (The International Aquatic Plants Layout Contest).
Może uda mi się również na tych lekcjach przeznaczyć 10 minut na zajęcia praktyczne z budowy kompozycji.
Na pewno relację z tych lekcji przedstawię na forum :-)
 
     
Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz


Pomógł: 3 razy
Wiek: 20
Dołączył: 18 Gru 2011
Posty: 1107
Skąd: Płock
Wysłany: 2012-01-16, 00:33   

barthous napisał/a:
No tak - ale mogą się czegoś nauczyć o co chodzi w naszym hobby - dzielić się nim ze wszystkimi


Co prawda to prawda ja zamiast przed grą siedzę przed forum :shock:
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Stworzył: PatrykSpec | Edytował: kooza (TrzecI)