Poprzedni temat «» Następny temat
[290l.] Akwarium dekoracyjne z pielęgnicami z CA
Autor Wiadomość
darma11 
Administrator

Wysłany: 2019-10-20, 18:17   [290l.] Akwarium dekoracyjne z pielęgnicami z CA

Akwarium: 130x50x45h [290 litrów]
Oświetlenie: Świetlówka Sylvania Aquastar T5 39W oraz 7 sztuk żarówek GU10 3W
Nawożenie: wsypałem na start kilka szczypt KNO3, KH2PO4 i K2SO4
CO2: Brak
Podłoże: piasek do piaskownicy z OBI 2 opakowania 20kg
Parametry wody: Nie mierzyłem
Ogrzewanie: brak
Filtracja: Eheim 2213
Podmiana wody: grawitacyjny system podmiany wody (nie mierzyłem ile kapie każdego dnia)
Flora: Vallisneria gigantea, Cryptocoryna Tropica i jeszcze jedna jakaś Cryptocoryna
Fauna: Pielęgnica Meeka (Thorichthys meeki) samica + 2 samce, Pielęgnica Cuttera (Cryptoheros cutteri) 6 małych sztuk oraz 3 Zbrojniki niebieskie.

Przez ostanie dwa lata mieszkając na stancji miałem akwarium o pojemności 63 litrów. Próbowałem trzymać ryby terytorialne ale z zerowym skutkiem. Albo samica Ramireza zabiła najpierw jednego, później drugiego samca albo dominujący samiec Naskalnika wężogłowego pozabijał cztery pozostałe sztuki tego gatunku.
W sierpniu po czasochłonnych i wyczerpujących pracach wykończeniowych przeprowadziłem się do własnego domu. Na etapie rozprowadzania instalacji prócz gniazda elektrycznego podprowadziłem bieżącą wodę i odpływ do kanalizacji pod przyszłe akwarium. Rok temu Kuba (rybiarz) wykonał dla mnie stalowy stelaż na którym miałem zamiar postawić akwarium o wymiarach 150x60x60cm. Z tej racji, że do zimy muszę trochę kasy włożyć w docieplenie poddasza szukałem powiedzmy 112 litrowego zbiornika w którym mógłbym hodować pielęgniczki. Chodziło mi o jakieś czasowe, nisko budżetowe akwarium.
Któregoś wrześniowego dnia zajrzałem do sklepu zoologicznego na Skarpie i okazało się, że Pan Marcin miał do zaoferowania akwarium 290 litrów w bardzo dobrej cenie. Po zakupie zawiozłem je jeszcze do szklarza na Piłsudskiego, by wywiercił mi otwór 35mm w bocznej szybie. Planowałem założyć system grawitacyjnej podmiany wody.
Gdy zobaczyłem wymiary tego zbiornika, to niemal automatycznie pomyślałem o pielęgnicach z Ameryki Centralnej. Marzyły mi się Pielęgnice Meeki. Szukałem przez kilka tygodni na allegro, na OLX ale bez napinki. Trochę mi schodziło z urządzeniem zbiornika. Fakty jednak były takie, że znaleźć dobraną parę pielęgnic Meek czy innych gatunków pielegnic mogących pływać z Meekami było bardzo trudno. I nie mówię o Płocku ale o Łodzi, Warszawie, Toruniu. Zrozumiałem, że skończy się na tym, że pojadę do Lipna po małe sztuki Meek. Z tego miasta ogłasza się na OLX sprzedawca, który ma pielęgnice w swojej ofercie.
Założyłem sobie, że chciałbym mieć dwie dobrane pary w tych 290 litrach. Pozostawała jeszcze kwestia tych drugich pielęgnic. I wtedy zadzwoniłem do Marcina z naszego forum, specjalisty od pielęgnic. Okazało się, że Marcin ma dobraną parę Meek na wydaniu i polecił jeszcze bym zajrzał do sklepu zoologicznego na Miodowej, bo jakiś czas temu zakupił tam Cryptoheros cutteri. Cutterki były moim marzeniem ale wiedziałem, że są trudno osiągalne w najbliższym zasięgu (Warszawa, Łodź, Toruń). Są ogłoszenia na OLX z tym rybkami ale bez możliwości wysyłki.
Okazało się, że w sklepie na Miodowej mają Cutterki, tyle że małych rozmiarów (3-4cm). Nie mogłem się im oprzeć i wziąłem 6 sztuk. Od Marcina przywiozłem 3 sztuki Meek w tym dobraną parę i w ten sposób uzbierałem obsadę. W przyszłości zostawię parę Cutterek, które się dobiorą.

Film
https://www.youtube.com/watch?v=RkQ12p4Ewt0
Ostatnio zmieniony przez darma11 2019-11-10, 21:25, w całości zmieniany 1 raz  

krzysiek107a 
Stały bywalec
Akwarystyka roślinna

Wysłany: 2019-10-21, 04:05   

Darku moje szczere gratulacje ,spory zbiornik z ogromnym potencjałem więc wyobrażam sobie jak teraz zaczniesz szaleć i tego obawiam się najbardziej :rol: :rol: :rol: Co do wystroju to piękne korzonki robią całą robotę , na temat rybek , choć się nie znam nie będę pisał ale z pewnością swoim zachowaniem przyciągają uwagę.
Jeszcze raz gratuluję nowego szkiełka zapowiada się super , pozdrawiam.

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2019-10-22, 08:01   

Meeki są piękne. Zawsze byłem pod wrażeniem stroszenia przez nie swoich czerwonych pokryw skrzelowych. Zbiornik wygląda świetnie, można powiedzieć krótko: jak zwykle. No i wyrwałeś całkiem fajne gabaryty, 290 l to już całkiem spora wanienka :)

Rybiarz 
Aktywny użytkownik
Rybiarz

Wysłany: 2019-10-29, 00:04   

Cieszę się że stelarz nie stoi pusty :)
Akwarium bardzo ładne,proste, przejrzyste ale najważniejsza ciekawa obsada :-D

Makabajachi 
Stały bywalec
feel like a fish

Wysłany: 2019-11-09, 16:22   

Akwarium jak zawsze pięć(set) plus.Cieszy mnie fakt, że akwarium nie roślinne, a z pielęgnicami ;)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2019-11-10, 22:14   

Meeki w ogóle nie mają się ku sobie. Niepokoję się, bo dwa samce pływają razem w absolutnej zgodzie, samica najczęściej oddzielnie. Nie roztrząsam i nie analizuję sytuacji, bo pojawił się poważniejszy problem.
Ponad tydzień temu Cutteri dostały drobnych, białych kropek na płetwie ogonowej i na grzbiecie. Na Meekach tych kropek nie było widać ale Meeki ocierały się o korzenie i o podłoże. Od razu pomyślałem, że to Ospa. Nie znalazłem tylko przyczyn. Wydawało mnie się, że Ospę można przywlec z innymi rybami bądź wpuszczając przyniesione ryby zbyt szybko do zbiornika. Okazuje się, że przyczyny mogą być też inne, np. brak kryjówek czy zbyt mało tlenu w wodzie.
Pan Marcin ze sklepu na Skarpie powiedział, że to raczej nie ospa przy pielęgnicach, polecił bym zamiast zieleni malachitowej wziął Omniforte. Kuracja trwa szósty dzień i kropki na ciele Cutteri znikają, Meeki już się nie ocierają. Pojutrze włączę automatyczną podmianę, odkręcę bardziej wodę i zacznę pozbywać się preparatu.
Za filtr mam tylko kubełek Eheim 2213. Służył mi w 63 i 112 litrach. Myślałem by dokupić głowicę Aqua-Szuta Turbo 750 l/h i założyć gąbkę. Macie jakieś inne propozycje?

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2019-11-13, 10:07   

Darku bańka jak zwykle kozacka ale kiedy w końcu zdecydujesz sięna paletki ?

Odpowiedz do tematu