Poprzedni temat «» Następny temat
nawożenie
Autor Wiadomość
anutemix 
Początkujący

Wysłany: 2018-02-22, 15:22   nawożenie

Dzieki za pomoc próbowalem kalkulator Arka Olesiaka troche jakoś sie zgubilem :-D dał bys rade wyliczyc ile soli muszę podawać żeby uzyskać prawidłowe stężenie ??? Dzieki :-D
Tak szukałem info o moim problemie z chlorozą i nie wiem czy u mnie jest za mało co2 . Mysle że innym się też przyda. http://podforak.rzeszow.p..._1421832573.jpg
http://podforak.rzeszow.p..._1421832573.jpg

darma11 
Administrator

Wysłany: 2018-02-26, 18:01   Re: nawożenie

anutemix napisał/a:
Dzieki za pomoc próbowalem kalkulator Arka Olesiaka troche jakoś sie zgubilem :-D dał bys rade wyliczyc ile soli muszę podawać żeby uzyskać prawidłowe stężenie ??? Dzieki :-D

Sam podałeś link w pierwszym swoim poście do zbiornika z innego postu, dla którego obliczyłem dawkowanie makro. To było akwarium 375 litrów, gdzie wody było 310 litrów. Napisałeś że Twój litraż jest podobny. Zatem postępuj według poniższych wytycznych:

Każdy z trzech związków rozpuszczasz w 1000 mililitrach wody destylowanej czyli w 1 litrze.

1) KNO3 rozpuszczasz 100 gram. Podanie 1 ml tego roztworu podnosi Ci azot w akwarium o 0,19 mg/l a potas o 0,12 mg/l. Oznacza to, że aplikujesz do akwarium 50 mililitrów tak sporządzonego roztworu. Otrzymasz wtedy azot w akwarium na poziomie 10 mg/l a potas 6 mg/l.

2) KH2PO4 rozpuszczasz 60 gram. Podanie 1 ml tego roztworu podnosi Ci fosfor w akwarium o 0,109 mg/l a potas o 0,045 mg/l. Oznacza to, że aplikujesz do akwarium 20 mililitrów tak sporządzonego roztworu. Otrzymasz wtedy fosfor w akwarium na poziomie 2 mg/l a potas 0,9 mg/l.

3) K2SO4 - z KNO3 oraz KH2PO4 otrzymasz 6,9 mg/l potasu. Oznacza to, że z K2SO4 musisz uzyskać ok. 8 mg/l.
Dlatego K2SO4 rozpuszczasz 75 gram. Podanie 1 ml tego roztworu podnosi Ci potas w akwarium o 0,109 mg/l. Oznacza to, że aplikujesz do akwarium 70 mililitrów tak sporządzonego roztworu.

anutemix 
Początkujący

Wysłany: 2018-03-30, 21:37   nawożenie

Witam trochę czasu upłyneło nawoże wg wskazań jak powyżej i problemu nadal nie umiem rozwiązać. Rośliny czasami są w lepszej kondycji czasami w gorszej glony zielenice i nitki raz są raz znikają. Czy to wina że woda do podmian nie jest ro tylko kranowit ??? Wszelkie sugestie mile widziane. Ostatni test No3 ok 50 lub 100 cieżko stwierdzić jaki to kolor po4 ok 3.6 Pozdrawiam

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2018-03-31, 08:13   

Za dużo grzebiesz w tym zbiorniku , daj mu trochę pożyć własnym życiem :-)

anutemix 
Początkujący

Wysłany: 2018-03-31, 21:17   nawożenie

Takiej odpowiedzi się nie spodziewałem powiedz po czym stwierdziłeś że grzebie w baniaku??? Taka mala ciekawostka robie tylko tygodniowe podmiany czasem małe przycinki zielska i odmulanie dna wiec nie za bardzo wiem co konkretnie masz na myśli???

dwael 
Zapaleniec

Wysłany: 2018-04-01, 10:57   

Za duże NO3, za duże PO4. Spróbuj trzymać 10-20 , 1-2 . Staraj się nie dopuszczać do spadków poniżej 10 , 1. Oczywiście K, Mg, Ca oraz mikroelementy też powinny być w przyzwoitej normie.

Moraś 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2018-04-01, 11:24   Re: nawożenie

anutemix napisał/a:
Witam trzy podmiany zrobione.Myślałem że będzie lepiej No3 20 Po4 nadal 5.0 chyba że testy są może słabe firmy nutrafin różne opinie o nich czytałem.Co robić??? Możliwe żeby nic Po4 nie zeszło przez tydzień.

Poza tym tak jak Leszek pisze za duże NO3 i PO4 .
Czasami te wszystkie pomiary są dla mnie totalnie zbędne . Przez ostatnie dwa lata funkcjonowania mojego zbiornika pomiary robiłem chyba tylko raz a połowa testów poszła do kosza z racji przeterminowania , z nawożeniem poszedłem totalnie na łatwiznę . Kupiłem mikro all in one i podobnie makro i lałem na oko , podmiany trzy razy w miesiącu 30 % i z własnego doświadczenia wiem że im mniej w zbiorniku grzebałem tym lepiej to wszystko rosło a jak rosło to sami wiecie .

anutemix 
Początkujący

Wysłany: 2018-04-01, 12:27   Re: nawożenie

Moraś napisał/a:
anutemix napisał/a:
Witam trzy podmiany zrobione.Myślałem że będzie lepiej No3 20 Po4 nadal 5.0 chyba że testy są może słabe firmy nutrafin różne opinie o nich czytałem.Co robić??? Możliwe żeby nic Po4 nie zeszło przez tydzień.

Poza tym tak jak Leszek pisze za duże NO3 i PO4 .
Czasami te wszystkie pomiary są dla mnie totalnie zbędne . Przez ostatnie dwa lata funkcjonowania mojego zbiornika pomiary robiłem chyba tylko raz a połowa testów poszła do kosza z racji przeterminowania , z nawożeniem poszedłem totalnie na łatwiznę . Kupiłem mikro all in one i podobnie makro i lałem na oko , podmiany trzy razy w miesiącu 30 % i z własnego doświadczenia wiem że im mniej w zbiorniku grzebałem tym lepiej to wszystko rosło a jak rosło to sami wiecie .

Coś w tym jest im wiecej sie przejmuje i staram żeby było jak najlepiej to odwrotnie wychodzi. Myślałen już o all in one muszę to przetestować może bedzie lepiej dzieki za poradę ;-)

anutemix 
Początkujący

Wysłany: 2018-04-01, 12:34   

dwael napisał/a:
Za duże NO3, za duże PO4. Spróbuj trzymać 10-20 , 1-2 . Staraj się nie dopuszczać do spadków poniżej 10 , 1. Oczywiście K, Mg, Ca oraz mikroelementy też powinny być w przyzwoitej normie.

Wiem że za duże, testy moga człowieka do depresji doprowadzić. Stosuje tekie dawki makro jak wyżej a i tak jest wysokie myśle że to przez moja kranówke jak mierzylem to miala 25mg no3 myślisz że bez dodawania Kno3 tylko Kh2po4 byly by parametry zbliżone do porządanych? Muszę sie nauczyć czytać z roślin niedobory a bedzie dobrze :-D

Odpowiedz do tematu