Poprzedni temat «» Następny temat
Rysa na szybie
Autor Wiadomość
Fedra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-04, 17:37   Rysa na szybie

Kurcze wygląda na to, że zarysowałam sobie przednią szybę przy czyszczeniu akwarium :-/ Wydawało mi się, że te czyściki magnetyczne nie powinny rysować, a po porannym czyszczeniu akwarium zauważyłam sporą rysę ok 6 cm. Teraz nie wiem powinnam się bać? Wpłynie to jakoś na wytrzymałość szyby? Czy tylko będzie mnie drażnić swoją obecnością?

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-04-04, 20:30   

Jak głęboka jest ta rysa? Jeśli to tylko delikatne muśnięcie (a czyścikiem raczej nic poważniejszego nie mogłaś zrobić), to nie ma się czym przejmować - akwarium nie pęknie. Co innego, gdybyś się wryła w połowę grubości szkła...

Także będzie cię tylko drażniło to wizualnie :)

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-04, 21:05   

Dokładnie tak, jak pisze Michał. Nie ma szansy, by czyścikiem tak porysować szybę, by istniało ryzyko że pęknie. Nie używaj czyścika Wiolu, zamiast niego spróbuj gąbką, taką małą od czyszczenia naczyń ... ale nie tą szorstką jej stroną lecz tą zwykłą (delikatną). Te czyściki, magnetyczne, to taki relikt przeszłości. Może kiedyś ludzie nie zwracali uwagi na porysowane szyby. Dzisiaj estetyka jest w cenie a jeśli ktoś ma akwarium ze szkła opti white, to każda najmniejsza ryska może doprowadzić o drżenie serca. Wierzcie mi to koszmar, który śni się po nocach.

HUNCO 
Zainteresowany tematem
Arek

Wysłany: 2011-04-05, 05:22   

Ale jeszcze nic straconego bo można próbować zlikwidować tę rysę pastą polerską. Na "tamtym" forum ktoś miał taki problem i się udało. Jeśli rysa nie jest głęboka to można coś zaradzić ;-)

klobukos 
Stały bywalec

Wysłany: 2011-04-05, 17:34   

Oj (bez obrazy dla Fedry), nie sugerowałbym używania pasty polerskiej komuś, kto tego wcześniej nie robił - efekt może być nieciekawy :)

Fedra
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-05, 20:50   

Spoko nie czuję cię urażona, ale przyznać muszę, że nie zaryzykowałabym użycia pasty polerskiej. Pomysł sam w sobie jest dobry, tylko w moim wykonaniu mogłoby się to zakończyć katastrofą.

darma11 
Administrator

Wysłany: 2011-04-06, 23:48   

Do likwidacji rys akwaryści używają tlenku ceru. Z tego co poczytałem, to nie wypełnia on rysy, lecz likwiduje ją przez zeszlifowanie. I co ciekawe, szyba tak oszlifowana ma byc mocniejsza niż z rysą. Bo naprężenia zawsze kumulują się na ostrej krawędzi, czyli na przykład na takiej rysie, a wypolerowanie szkła zmniejszy co prawda jego warstwę, ale i tak wytrzymałość szyby zdecydowanie poprawi się w porównaniu ze stanem sprzed polerowania. To tyle co mówią specjaliści... No i nakładają ten specyfik na filc i atakują szybę.

Adamynas 
Początkujący
100x60x45

Wysłany: 2011-04-08, 18:24   

oczywiście spuściwszy uprzednio wodę :lol:

Natalia152 
Początkujący

Wysłany: 2012-01-26, 23:12   

Ja również mam kilka rys od czyścika, nie za ciekawie to wygląda i chyba pokuszę się o ich zlikwidowanie.

Klosek1981 
Zainteresowany tematem
Michał

Wysłany: 2012-01-26, 23:25   

Żałuję, że nie trafiłem na temat wcześniej, bo już zalałem zbiornik, a też mam kilka rys, ktoś wie czy przy zachowaniu jako takich środków bezpieczeństwa np. podstawienie waty, papieru, folii pod miejsce z rysą, po spuszczeniu wody do odpowiedniego poziomu mógłnbym ten tlenek ceru wykorzystać bez szkód dla życia roślin i zwierząt?

Barbatula 
Aktywny użytkownik

Wysłany: 2012-01-27, 21:07   

Nie chcę nikogo straszyć ani zniechęcać bo sam mam ryski od czyścika, ale znalazłem coś takiego Tlenek ceru .

Poza tym tlenek ceru jest dostępny za ok. 23 PLN + przesyłka w internetowych sklepach zajmujących się szeroko rozumianą branżą szklarską, np tu: Tlenek
Rozwiązaniem (żeby nie wdychać drobinek tlenku ceru) wydaje się być Pasta albo to samo tylko w mniejszym opakowaniu Pasta.

Odpowiedz do tematu